Cez tatranské plesá na Ľadový dóm na Hrebienku, sobota 22.1.2022 (4 miesta voľné)

Cez tatranské plesá na Ľadový dóm na Hrebienku, sobota 22.1.2022 (4 miesta voľné)

Okrem okolo stojacich štítov tatranské doliny ikonicky dotvárajú aj malebné ľadovcové jazerá. Ich presný počet sa ťažko určuje, keďže mnohé z nich postupne z roka na rok zanikajú. Posledné údaje však hovoria o číslach od 121 do 189.

Plesá ako vodné plochy fascinovali ľudí už v dávnej minulosti. Mnohí sa domnievali, že tieto vodné plochy sú akési „oči morí“ teda jazerá spojené s morom tajomným podzemím.

Dnes bývajú vysokohorské plesá častým a populárnym cieľom mnohých turistov. Asi najznámejšími a najnavštevovanejšími sú Štrbské a Popradské, ktoré sú ľahko dostupné v lete či v zime. Obe plesá sú prepojené turistickým chodníkom, ktorý je súčasťou Tatranskej magistrály.

Opäť po roku sa otvára pomyselná brána Ľadového dómu na Hrebienku. Na jubilejnom desiatom ročníku si tvorcovia dali naozaj záležať a vytvorili pútnický Chrám Sv. Jakuba stojaci v španielskom Santiago de Compostela.

Cestu ku samotnému chrámu zdobia mušle (symbol pútnikov), samotná socha sv. Jakuba, ktorú môžu návštevníci objať a napokon plesnivec a tatranské zvieratá ako prepojenie španielskeho chrámu s tatranskou prírodou.

Najväčším symbolom sú však znaky alfa a omega, ktoré sú prvým a posledným znakom gréckej abecedy. Na chráme sú však usporiadané v opačnom poradí ako odkaz na myšlienku konca starého a začiatku niečoho nového, v spojitosti s dnešnou ťažkou dobou a nádejou na nové a dobré časy.

PROGRAM:

07:00 hod odchod zo ZH (nástupné miesta v prihlasovacom formulári)

09:30 hod príchod na Štrbské pleso, návšteva veže snov (vstupné 12€)

program pre turistov: turistický pochod na Popradské pleso (9km/3hod s prevýšením 266m)

program pre neturistov: prechádzka okolo Štrbského plesa a ku skokanským mostíkom a Jazierkam lásky

14:30 hod príchod na Popradské pleso, turisti peši od Štrbského plesa, neturisti autobusom od železničnej zastávky Popradské pleso

16:00 hod presun autobusom do Starého Smokovca, výstup na Hrebienok (turisti peši, neturisti zubačkou 11€, režim OTP)

17:00 hod návšteva Ľadového dómu (bezplatne, režim OP)

18:30 hod odchod domov s príchodom do ZH cca 21:00 hod

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa prepravu a sprievod, nezahŕňa vstupné na vežu a lanovku

V prípade Vášho záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená