Potulky po Rumunsku (turistika), 13.-17.6.2022 (po-pia)

Potulky po Rumunsku (turistika), 13.-17.6.2022 (po-pia)

Kam sa v lete vybrať na hory?

A čo tak skúsiť Nepál Európy ako mnohí Rumunsko nazývajú? Fantastické opustené pohoria máte oveľa bližšie ako si možno myslíte, citujem jedného z redaktorov magazínu Víkend MF Dnes Ivana Brezinu.

Opis krajiny v jeho podobe je natoľko výstížný, že si dovolím v ňom pokračovať.

„V Rumunsku samozrejme nemajú Himaláje, ale Karpaty. Prirovnanie k Ázií vzniklo v dobách, kedy sme mohli cestovať ledva tak v rámci bývalého východného bloku. „Drakulova Zem“ pre nás vtedy predstavovala jedinú dostupnú divočinu s vyššími horami, kam sa dalo vôbec vyraziť. Aj keď tám vládol červený diktátor Ceausescu, v kopcoch bolo cítiť slobodu.

Cez pusté karpatské hrebene ste putovali celé dni stretávajúc len zopár bačov. Kdekoľvek ste si mohli založiť oheň a prespať pod hviezdami. Mohli ste čokoľvek, ďaleko od dusnej reality normalizačného Československa. Výkrik: „Husák je vôl!“ sa nádherne odrážal od skál až zanikol vo vetre.

Tie doby sú našťastie dávno preč a jazdiť už môžeme kamkoľvek si zmyslíme. Preliezol som Alpy, Himaláje, Karákóram, Ťan-šan, Pamír a ďalšie svetové pohoria, ale do Rumunska sa vraciam každý rok. Keď sa po prejdení plochou a úmornou maďarskou pustatinou krajina za mnou stratí a na obzore sa objaví vzdialený tieň Karpát, pookrejem. S ťažkým batohom fučať do prudkého kopca – väčšiu slasť nepoznám.

Rumunské mestá sa zmenili a z niekdajšieho chudobného skanzenu komunizmu je dnes čistý, upravený a dobre zásobený Západ. Hory však zostali stále rovnaké. Rumuni ich majú toľko, že v nich na rozdiel od Tatier alebo Krkonôš nezískali absolútnu moc ochranári. Chodiť sa dá všade a oproti nám do kopcov neprenikli ani ukričané víkendové rodinky, šialení bikeri v pestrofarebných overaloch, ani hluční štvorkolkári.

Kde inde si ešte môžete dopriať luxus byť sami so sebou a so svojími myšlienkami? Ale hlavne, Karpaty sú hneď „pod nosom“. Kedykoľvek Vás doma niečo naštve, unaví, vytočí alebo otrávi, zbaľte sa a vyrazte. Za pár hodín ste v raji kombinovanom s telocvičňou a ordináciou psychológa. V Karpatoch vypotíte prebytočný tuk a aj mrzutosti z pracovných stresov. Je to bič na lenivé telo a kefa na zašpinenú dušu.“ Ivan Brezina

Autor textu ako by mi čítal z hlavy a ja len dodám, že v Rumunsku je skutočne nespočetne veľa pohorí (napočítala som takmer 100) sústredených do 14 národných parkov a geograficky rozdelených na tri hlavné časti: Východné Karpaty (južné a severné), Južné Karpaty, Apuseni, Banát a ostatné rozlohou menšie.

V minulosti sme už absolvovali výstup na najvyšší vrch Rumunských Karpát Mont Moldoveanu (2544) v pohorí Fagaraš a Varful Peleaga (2509) v pohorí Retezat, oba v časti Južných Karpát, tentokrát by sme Vas chceli zaviesť na ďalšie nemenej zaujímavé štíty rovnako tak v Južných ako aj Východných Karpatoch. Z množstva dostupných trás sme vybrali tie s kratším nástupom, čo najmenším prevýšením a zároveň bez nutnosti prespať na niektorej z horských chát.

PROGRAM:

1.deň: Príchod do Rumunska cez Nadlak, zastávka v historickom meste Sibiu a ubytovanie sa v Brašove

2.deň: Turistika v pohorí Piatra Mare v južnej časti Východných Karpát cez kaňon Sapte Scari v preklade Kaňon siedmich rebríkov. Je tvorený siedmimi vodopádmi, pričom najvyšší má výšku 35m. Odtiaľ vyšľapeme na rovnomenný vrch Varful Piatra Mare vo výške 1844m. Schádzame do mesta Predeal. Celková dĺžka 15,1km/6:48hod, prevýšenie 1382m.

3.deň: Turistika v pohorí Bucegi v Južných Karpatoch, kde sa lanovkou vyvezieme ku horskej chate Babele (2206m), odtiaľ hrebeňom popri skalných útvaroch Babele a Sfinga až na vrch Omul (2507m). Späť sa budeme vracať popri nádhernom výhľadovom mieste s impozantným krížom Caraiman Cross a následne pešo popod lanovku. Celková dĺžka 16,6km/5:59hod, prevýšenie 824m.

4.deň: Turistika v pohorí Piatra Craiului v Južných Karpatoch cez tiesňavu Prapastiile Zarnestilor až do sedla Crapaturii (1660m) so zastávkou na chate Curmatura. Celková dĺžka trasy: 13,9km/5:56hod, prevýšenie 1331m.

5.deň: Turistika v pohorí Ciucas v južnej časti Východných Karpát od sedla Pasul Bratocea (1272) až na najvyšší vrch Ciucas (1954) popri zlepencových útvaroch Tigaile marii, späť do dediny Babarunca. Celková dĺžka 18km/5:54hod, prevýšenie 924m.

Nočný návrat domov.

NÁROČNOSŤ TRÁS:

Turistický program je zostavený pre náročnejších a fyzicky zdatných účastníkov. Terén v horách je vysokohorský, skalnatý a miestami zaistený reťazami. Pohyb po ňom vyžaduje opatrnosť a samozrejme aj vhodnú obuv a oblečenie.

V prípade neabsolvovania turistických pochodov je na každý deň pripravený náhradný program s výletnými cieľmi: Brašov, prehliadka mesta, lanovka na horu Tampe, citadela v Rasnove, Draculov hrad Bran, prípadne Korvínov hrad Hunedoara.

UBYTOVANIE:

V trojhviezdičkovom hoteli v meste Brašov, v dvoj max. trojposteľových izbách, jeho názov priebežne zverejním.

STRAVA:

Raňajky v hoteli a večere v meste (priemerná cena jedla v prepočte 6-10€)

CENA VÝLETU: 399,-€

zahŕňa: prepravu 9-miestnym autom, 4x ubytovanie s raňajkami, sprievod

nezahŕňa: poistenie, vstupné na hrady a lístky na lanovku

V prípade záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená