Výstup na Šíp

Výstup na Šíp

Šípska Fatra patrí do podcelku pohoria Veľkej Fatry. Práve rieka Váh, ktorá cez ňu preteká, rozdeľuje toto územie na Veľkú a Malú Fatru. Okrem toho sa vyznačuje osobitým čarom, ktoré spôsobujú netradičné výhľady na pomedzie Liptova, Oravy a Turca.

Nad sútokom riek Orava a Váh stojí Šíp – rozložitý skalný vrch dosahujúci výšku 1169 m.n.m. Vedľa neho stoja ďalšie dva vrcholy: Zadný Šíp a Žaškovský Šíp. Vrchol Zadného Šípu spoznáme podľa vysokého dreveného kríža, ktorý tu vraj stojí už od čias Cyrila a Metoda. Samozrejme, s pravidelnou obnovou, ktorá bola naposledy v roku 2005.

Osadou Podšíp budeme prechádzať pri zostupe zo Šípskeho masívu. Nájdeme tu zachovaný súbor zrubových domov s hospodárskymi budovami. Osada vznikla v roku 1808, avšak traduje sa, že sa sem presťahovali obyvatelia neďalekých Stankovian už počas útokov Turkov. Ešte do roku 1828 tu v šiestich domoch žilo 38 ľudí, ale v sedemdesiatych rokoch 20. storočia už boli chalupy opustené.

POPIS TRASY:

Stankovany – Žaškovské sedlo – Žaškovský Šíp – Šíp – Zadný Šíp – Podšíp – Stankovany

NÁROČNOSŤ TRASY:

Okružná trasa je dlhá 11km a prejsť by sme ju mali za 4,5 hodiny + prestávky na vyhliadkach. Celkové prevýšenie na trase je 789m, čím sa túra považuje za stredne náročnú. Vedie lúkou, neskôr lesným a napokon skalnatým terénom. Trasa vedie pomedzi skalné úžiny, čo je príjemným spestrením celej túry.

CENA VÝLETU: 26€

zahŕňa: prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená