Na Veľkú a Malú Chochuľu v Nízkych Tatrách

Na Veľkú a Malú Chochuľu v Nízkych Tatrách

Nízke Tatry sú po tých Vysokých druhým najnavštevovanejším národným parkom na Slovensku. Hrebeň tohto pohoria sa tiahne od západu na východ krajiny a tvoria ho tri dvojtisícové vrcholy: Ďumbier, Chopok a Dereše. Tie patria do Ďumbierskej časti Nízkych Tatier a tie nižšie (pod dvetisíc metrov) sa už nachádzajú v Kráľovohoľskej časti tohto národného parku.

Najvyšším vrchom západnej časti Ďumbierskych Tatier je Veľká Chochuľa s výškou 1753 m.n.m. Je súčasťou hrebeňa vedúceho od Donovál až po Chopok. Zaujímavosťou je to, že ak stojíte na tomto vrchole, nachádzate sa zároveň uprostred križovatky Banskobystrického a Žilinského kraja a zároveň Banskobystrického a Ružomberského okresu.

Okrem iného výstup na Veľkú Chochuľu je za pekného počasia nezabudnuteľným zážitkom pre každého nadšeného turistu. Trasa prechádza nádhernou hrebeňovkou s množstvom výhľadom a míňa ďalšie známe vrcholy ako je Prašivá či Malá Chochuľa.

Nech Vás neľaká prevýšenie na trase 1300m, pretože prvé dve hodinky stúpania Vám dozaista nahradia ďalšie štyri, ktoré strávime nenáročným pochodom naozaj atraktívneho hrebeňa.  

POPIS TRASY:

Korytnica–kúpele – sedlo pod Babou – Hiadeľské sedlo – Prašivá – Malá Chochuľa – Veľká Chochuľa – Košarisko – Skalka – sedlo pod Skalkou – Liptovská Lúžna

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa je dlhá 18km a zvládnuť by sme ju mali za 7,5 hod. Prevýšenie je 1300m, čo znamená turistiku náročnejšiu na fyzickú kondíciu. Jedná sa však viacmenej iba o dvojhodinové stúpanie smerom od Hiadeľského sedla na Prašivú. Odtiaľ už vedie pohodlná hrebeňovka s minimálnym prevýšením. Pre tých, ktorí majú problémy s kolenami, by som chcela upozorniť na strmý cca hodinu trvajúci zostup do Liptovskej Lúžnej.

CENA VÝLETU: 27€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená