Dolnošarišské hrady, Prešov a Sabinov

Dolnošarišské hrady, Prešov a Sabinov

V bezprostrednej blízkosti mesta Prešov sa nachádzajú dve zaujímavé zrúcaniny stredovekých hradov, ktoré sú pešou cestou ľahko a pohodlne dostupné.

Jedným z nich je Šarišský hrad, ktorý sa týči nad neveľkým mestečkom Veľký Šariš. Jeho história siaha až do 12.storočia a nebyť explózii pušného prachu, ktorá ho v 17.storočí rozmetala, jeho ruiny by dnes vyzerali oveľa zachovalejšie. Napriek tomu tu dnes prebieha rozsiahla rekonštrukcia, ktorá zachováva jeho zvyšky aj pre budúce generácie.

O necelých 20km východnejšie sa nachádza ďalší hradný vrch a na ňom stojí malebná zrúcanina Kapušianskeho hradu. Z neho sa ponúkajú veľmi pekné pohľady na dole ležiaci Prešov, ale aj na Ondavskú vrchovinu a Beskydské predhorie.

Keďže turistické výstupy na oba hrady zvládneme za cca 5 hodín, zostane nám ešte dostatok času na poznávanie regiónu v ktorom strávime tento deň. Je ním Šariš, ktorý je okrem iného aj významným turistickým regiónom. Spadajú pod neho kraje Prešovský a Košický.

Za kultúrne, historické, dopravné i administratívne centrum celého Šariša je považované mesto Prešov, ktoré je zároveň aj tretím najväčším mestom Slovenska. Jeho hlavným námestím uprostred historického centra sa prejdeme od začiatku až po koniec, obdivujúc kostoly, meštianske domy, historickú radnicu či park.

Prešov však nebude jediným mestom, ktoré na našom výlete navštívime. Skôr ako absolvujeme prechádzky na spomínané hrady a krátku exkurziu po Prešove, zastavíme sa aj v neďalekom Sabinove. Mesto to síce nie je ani zďaleka tak veľké ako Prešov, za to nesie prívlastok Oscarové. Natáčal sa tu totiž film Obchod na Korze, ocenený soškou Oscara aj za herecký výkon Jozefa Kronera.

V meste nájdeme nielen originálnu sochu Oscara, ktorá pripomína 50. výročie získania tohto ocenenia, ale aj sochu Jozefa Krónera v životnej veľkosti, ktorú iba pred niekoľkými mesiacami slávnostne odhalili za prítomnosti jeho dcéry Zuzky Kronerovej. No a samozrejme neminieme ani budovu slávneho obchodíka, ktorý tu taktiež dodnes stojí.

PROGRAM:

06:00 hod odchod zo ZH (nástupné miesta viď PRIHLASOVACÍ FORMULÁR)

09:30 hod zastávka v meste Sabinov

10:00 hod turistika na Šarišský hrad – 6km/3hod

13:00 hod presun autobusom do Kapušian

13:30 hod turistika na Kapušiansky hrad – 2km/2hod

16:00 hod prechádzka po Hlavnom námestí v Prešove

17:00 hod odchod domov s predpokladaným príchodom cca 20:00hod

POPIS TRASY:

Jedná sa o turisticko-poznávací výlet, kde turistický prechod trvá 3+2 hodiny/6 +2km. Trasa na hrady je pohodlná, s minimálnym prevýšením a zvládnu ju aj turisti bez väčšej kondície. V prípade záujmu je možné turistické prechody vynechať a väčšinu času stráviť individuálnym programom v meste Prešov.

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa: prepravu a sprievod

V prípade Vášho záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená