Výstup na Volovec v Roháčoch

Výstup na Volovec v Roháčoch

Masív Roháčov sa oprávnene považuje nielen za najkrajšiu časť Západných Tatier, ale aj za najatraktívnejšiu  lokalitu vyhľadávanú najmä turistami. Roháče sú súčasťou Tatranského národného parku a pozostávajú zo 14 vrcholov, z ktorých 10 nie je nižších ako 2000 m.n.m.  Dokonca i jedno z piatich sediel Baníkovské sedlo má výšku 2040m.n.m.

O pár metrov vyšší, konkrétne o 23m je vrchol Volovca, ktorý spolu s ostatnými štítmi lemuje Roháčsku dolinu. Končiarom kraľuje majestátny Baníkov, najvyšší vrch Roháčov, zatiaľ čo Volovec spolu so susedným Ostrým Roháčom sú nazývaní roháčskymi princami. A že oba vrcholy majú „rohatý“ názov, za to vďačia svojim pahorkom v podobe čertových rohov.

Volovec je zo všetkých roháčskych štítov najľahšie prístupný. Na rozdiel od ostatných vrcholov je namiesto skál pokrytý zeleňou a miestami aj kosodrevinou. Prístup naň vedie po bezpečnom chodníku, bez prekonávania skalných prekážok zaistených reťazami.

Začiatok trasy vedie od rekreačného strediska Zverovka cez Látanú dolinu až na sedlo Zábrať. Už od tohto miesta sa nám naskytnú nádherné pohľady na celý masív Roháčov. Odtiaľ sa pomaly ale isto dostaneme do sedla Rákoň a necelá hodina nás už bude deliť od samotného vrcholu Volovca.

Ak by sme pokračovali po hrebeni ďalej, dostali by sme sa na Ostrý Roháč, po ňom na Plačlivé, Smutné sedlo, Hrubú kopu, Baníkov atď. Prechod takouto hrebeňovkou je však náročný a okrem dobrej fyzickej kondície vyžaduje aj dostatok času.

Naša trasa teda bude pokračovať smerom späť do sedla Rákoň a Zábrať a namiesto Látanej doliny sa vyberieme  Roháčskou dolinou popri Ťatliakovej chate ku parkovisku Zverovka.

POPIS TRASY:

Rázcestie Zverovka – Látaná dolina – Zadná Látaná – sedlo Zábrať – Rákoň – Volovec – Rákoň – sedlo Zábrať – Roháčska dolina – Ťatliakova chata – Adamcuľa – parkovisko Zverovka

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá 15,1km a jej prechod trvá 7:30 hod + prestávky na sedlách a vrchole. Keďže prevýšenie na trase je 1205m, túra je určená pre ľudí s dobrou fyzickou kondíciou. Trasa vedie lesným terénom, neskôr lúčnym hrebeňom po turistickom chodníku na slovensko-poľských hraniciach.

CENA VÝLETU: 28€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená