Z Chopku na Ďumbier

Z Chopku na Ďumbier

Z deviatich národných parkov, ktoré na Slovensku máme patria Nízke Tatry k turisticky tým najnavštevovanejším. Kedysi dávno sa volali Nižné Tatry, zlý preklad jedného maďarského geografa z nich však navždy spravil Nízke Tatry.

Známe sedlo Čertovica, ktorým vedie horský prechod rozdeľuje Nízke Tatry na dve časti: Kráľovohoľskú a Ďumbiersku. Keďže Kráľovu hoľu sme navštívili prednedávnom, prišiel čas na tú Ďumbiersku.

Chopok je svojou výškou 2024m.n.m po Ďumbieri a Štiavnici tretím najvyšším vrchom tohto pohoria. Keďže na vrch Štiavnica nevedie žiadny značkovaný turistický chodník, postačíme si aj s Chopkom a Ďumbierom. Tieto dva vrcholy prepája jedna z najkrajších prechodových trás, ktoré na Slovensku máme.

Okrem výhľadov na okolité vrcholy nás po chodníku budú určite sprevádzať aj stáda kamzíkov, ktoré tu stretnúť nie je žiadnou raritou.

Aby sme ušetrili čas a hlavne sily, siahneme hlbšie do peňaženiek a na začiatok našej trasy, ktorou bude Kamenná chata na Chopku sa vyvezieme kabínkovou lanovkou. Odtiaľ už budeme pokračovať celé dve hodiny pohodlnou turistickou magistrálou Cesta hrdinov SNP prekrásnym hrebeňom až ku vrcholu Ďumbiera.

Turistická magistrála vedie ku nemenej známej Chate M.R.Štefánika a po krátkom oddychu celú trasu ukončíme zostupom na parkovisko Trangoška.

POPIS TRASY:

parkovisko Krupová – lanovka na Chopok – Kamenná chata na Chopku – turistická magistrála cez Demänovské sedlo – Krúpove sedlo – Ďumbier – Krúpove sedlo – Rázcestie na Krúpove sedlo – Chata M.R.Štefánika – Halašova jama – Trangoška

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá 12km a prejsť by sme ju mali za 5 hodín + prestávky na vrcholoch a chatách. Vďaka presunu lanovkou ušetríme 3 hodiny a prevýšenie 1200m, ktoré znížime na 400m. Parametre tejto trasy robia túru ľahko zvládnuteľnou aj pre ľudí s menšou kondíciou. Náročnosť trasy sa môže prejaviť dlhým a občas prudším zostupom.

CENA VÝLETU: 26€

zahŕňa prepravu a sprievod

Cena lanovky smer Krupová – Chopok jednosmerne stojí pre dospelého 19€, dochôdca nad 60r. 15€ a deti do 12r. 13€

V prípade, že vlastníte GOPASS, ceny lístkov viete znížiť o 2€

Nákup v tejto zľave si zabezpečíte cez web stránku: https://www.gopass.travel/SK/homepage (v prípade záujmu Vám s týmto nákupom rada pomôžem). Ešte upozorňujem, aby ste si lístky cez e-shop kupovali 1-2 dni pred termínom, keďže platia iba v daný deň. Môže sa totiž stať, že výlet kvôli nepriazni počasia zrušíme/presunieme a lístky by Vám v tom prípade prepadli.

V prípade Vášho záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená