Výletná plavba po Liptovskej Mare

Výletná plavba po Liptovskej Mare

Región Liptova má jednu z najmalebnejších scenérií v rámci Slovenska. Susedí s pohorím Veľkej Fatry na severozápade, s Chočskými vrchmi a na severe so Západnými Tatrami. Smerom na juh tvorí hranicu s hrebeňom Nízkych Tatier.

Väčšina územia je hornatá, bohatá na lesy i prírodné krásy. Zasahuje do dvoch národných parkov – Nízke Tatry a Veľká Fatra. Okrem jaskýň, hradov a pamiatok ľudovej kultúry  tu nájdeme aj množstvo turistických trás smerujúcich na známe vrcholy Kriváňa, Baranca a Veľkého Choča.

My sa však tentokrát vyberieme skôr do nižších geografických polôh a spoločne navštívime pár výletných cieľov, ktoré určite stoja za našu návštevu.

Prvou z nich je vodné dielo Liptovská Mara, nachádzajúca sa medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom. Je súčasťou tzv. Vážskej kaskády, systému 22 priehrad a vodných elektrární vybudovaných na rieke Váh.

Okrem funkcii protipovodňovej ochrany a výroby elektrickej energie slúži rovnako tak aj na rekreáciu. Po Liptovskej Mare sa od skorého leta premávajú vodné skútre, katamarány ale aj výletné lode, a tak budeme mať jedinečnú príležitosť opäť sa plaviť na vlnách druhej najväčšej priehrady na Slovensku.

Po takmer hodinovej plavbe nám zostane ešte dostatok času na menší turistický výstup na Jánošíkov stôl, ako nazývajú stolovú skalu Čerenová obyvatelia maličkej dedinky Liptovská Anna. Práve odtiaľ vedie 45 minút trvajúci výstup po náučnom chodníku na vrchol, ktorý nám poskytne nádherný pohľad na okolie s vyhliadkou na takmer celú Liptovskú Maru.

Záver dňa využijeme ešte na krátku návštevu archeologického múzea v prírode Havránok, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti vodnej nádrže. Kedysi dávno tu žili oficiálne prví obyvatelia nášho územia, ktorými boli Kelti.

Archeológovia tu objavili množstvo keramiky, šperkov, predmetov zo železa a bronzu a okrem odkrytia a zakonzervovania pôvodných hradieb, použili aj tzv. experimentálnu archeológiu. Svoju tvorivosť totiž využili aj na rekonštrukciu a výstavbu replík v podobe obytných stavieb, pece na vypaľovanie keramiky, obetiska či brány s valmi.

PROGRAM:

06:30 hod odchod zo ZH (nástupné miesta viď prihlasovací formulár)

09:00 hod výletná okružná plavba po Liptovskej Mare (dospelý 10€, deti do 12 rokov 7€)

11:00 hod presun do Liptovskej Anny – turistika na vrch Čerenová po Náučnom chodníku Jánošíkov stôl – 3km/2 hod s prestávkou na výhľade, možnosť pre neturistov spraviť si malý okruh bez stúpania

14:00 hod presun do archeologického skanzenu Havránok – vstupné 3€ dospelý, dieťa 1,50€

16:00 hod odchod späť domov s predpokladaným príchodom najneskôr do 18:30 hod

CENA VÝLETU: 25€

zahŕňa prepravu a sprievod

nezahŕňa vstupné na loď a do skanzenu

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená