Z Kalamien na Liptovský hrad, pripravujeme

Z Kalamien na Liptovský hrad, pripravujeme

Na vrchu Sestrč v katastri obce Liptovská Sielnica ležia ruiny nášho najvyššie položeného stredovekého hradu, nazývaného v minulosti Sielnický hrad alebo Liptovský starhrad, dnes nesúci jednoduchý názov Liptovský hrad.

Pôvodne bol vybudovaný ako hrad vojenský a strážny, nakoľko sa z jeho hradieb kontrolovali cesty na neďalekú Oravu a do Poľska. Keďže bol už v 15.storočí zdemolovaný na príkaz kráľa a odvtedy už obnovený nebol, nájdeme na jeho mieste už iba ruiny. To nám však vynahradia jedinečné výhľady, ktoré nám poskytne jeho poloha vo výške rovných 1000m.n.m.

Skôr ako sa však ku hradu vyberieme, ovlažíme svoje nohy, niekto možno aj celé telo v termálnom jazierku Kalameny. Ovlažíme asi nie je to správne slovo, keďže voda v umelo vyhĺbenom jazierku pritekajúca z termálneho prameňa má teplotu 33 °C.

Ďalší náučný chodník Kalameny – Liptovský hrad nás za necelé dve hodiny privedie ku spomínanému hradu s jeho početnými vyhliadkami.  Tie nás budú sprevádzať aj naďalej, ak sa vyberieme späť po modrej značke smerom ku neďalekým kúpeľom Lúčky. Cestou však určite neminieme tufové jazierko s tufovou terasou.

Náučný chodník sv. Cyrila a Metoda, na ktorý sa napojíme opäť pri jazierku Kalameny končí v areáli kúpeľov Lúčky. Tu nájdeme okrem prírodnej pamiatky Lučanské travertíny aj 13 metrov vysoký Lučanský vodopád, ktorý vďaka po celý rok tečúcej teplej vode nikdy nezamŕza.  

POPIS TRASY:

Kalameny, jazierko – Sedlo pod Kráľovou – Liptovský hrad – odbočky na vyhliadky – Predná Poľana – odbočka na travertínové jazierko s travertínovými terasami – kúpele Lúčky

NÁROČNOSŤ TRASY:

Jedná sa o nenáročnú turistickú trasu s celkovým počtom do 10 km a s prevýšením 615m. Keďže je turistický pochod časovo nenáročný (trvá cca 4 hod), bude dostatok času aj na okúpanie sa v termálnom jazierku v Kalamenoch.

CENA VÝLETU: 26€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená