Na Kráľovu hoľu z Liptovskej Tepličky

Na severnom úpätí Nízkych Tatier sa v nadmorskej výške 920 m.n.m rozprestiera rázovitá horská obec Liptovská Teplička. Svojou rozlohou sa radí medzi najväčšie dediny nielen na Liptove ale i na celom Slovensku. V 17. storočí ju osídlili gorali z hornej Oravy a spolu s folklórom, typickým nárečím, krojmi a remeslami pozdvihli jej kultúru na tú najvyššiu latku.

Dedinka ležiaca na rozhraní dvoch národných parkov (TANAP a NAPANT) je zaujímavá aj svojou ľudovou architektúrou. Medzi zaujímavosti a dokonca unikáty sa radia zachované stodoly, ktoré tvoria tzv. stodolište, terasovité políčka vytvorené oraním do strmého svahu ale aj pivnice na zemiaky. Ide o jamy vyhĺbené do vápenca v hĺbke 2,5-3 metre, s guľatinovou strieškou pokrytou hlinou a machom. Tým, že sú pivničky sústredené na jedno miesto, vytvárajú skutočný dojem tajomna.

Okolie Liptovskej Tepličky poskytuje možnosti aj pre turistiku, rekreáciu a oddych. Najznámejšie turistické trasy, ktoré sú vyznačené i na turistických mapách vedú z obce údoliami Čierneho Váhu a Ždiarskeho potoka na hlavný hrebeň Kráľovohoľských Nízkych Tatier a takisto aj na vrch známej Kráľovej hole.
My sa vyberieme zelenou značkou vedúcou popri Čiernom Váhu a neskôr potoku Malý Brunov cez Záturňu a Lapinovú napokon až na Kráľovu hoľu. Neznačenou lesnou cestou (odbočkou zo zelenej turistickej značky) vystúpime popri Čiernom Váhu až k jeho prameňu.

Kráľova hoľa je jedným z najvyšších vrchov Nízkych Tatier. Je iba o necelých 100m nižšia ako Ďumbier, najvyšší vrch tohto národného parku. Okrem toho že patrí k najnavštevovanejším vrchom na Slovensku, pod jej ramenami pramenia tri známe slovenské rieky: Hron, Čierny Váh a Hnilec.

Od vrcholu Kráľovej hole je vďaka množstvu turistických chodníkov možnosť vybrať sa viacerými smermi. Samotným hrebeňom prechádza aj Cesta hrdinov SNP smerujúca ku chate Andrejcová. Ide skutočne o nádhernú hrebeňovku, na prechod ktorej je však potrebný dostatok času. Keďže my budeme mať už polovicu túry za sebou, zídeme dolu do dedinky Telgárt cez zaujímavý skalný útvar Kráľovu skalu.  

POPIS TRASY:

Liptovská Teplička, amfiteáter – náučný chodník Okolím Liptovskej Tepličky – Horáreň Veľký Brunov – Sedlo Záturňa – odbočka ku prameňu Čierneho Váhu – Kráľova hoľa – Kráľova skala – Štráfy – Telgárt

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá celkovo 19km a prejsť by sme ju mali za 7 hodín + prestávky na vyhliadkach. Prevýšenie na celej trase je 1130m, takže sa jedná o náročnejší prechod. Stúpanie však nie je príliš strmé, skôr tiahle a postupné.

CENA VÝLETU: 26€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená