Lačnovským kaňonom

Lačnovským kaňonom

Medzi obcami Lipovce a Lačnov na východe Slovenska sa nachádza podmanivý Lačnovský kaňon, ktorý svojim tokom po milióny rokov vyhĺbil Lačnovský potok. Viacerí jeho návštevníci ho vďaka množstvu vodopádov nazvali Malým Slovenským rajom.

Lačnovský kaňon patrí do chráneného územia Kamenná baba. Táto národná prírodná rezervácia spadá do 5. stupňa ochrany prírody.

Prechod touto nesmierne atraktívnou tiesňavou trvá niečo vyše hodiny, keďže je dlhá iba dva kilometre. Okrem vodopádov tu nájdeme aj veľa krásnych prírodných scenérií v podobe skalných útvarov.

Naznámejším je Kamenná Baba, ktorá svojim tvarom pripomína ženu s dieťaťom v náručí alebo Mojžišov stĺp vysoký 60m, či skalné okno Vrátnica.

Dedinka Lačnov sa okrem iného (má iba 10 obyvateľov) preslávila jednou z anomálii, kde akoby neplatil gravitačný zákon. Voda tečie hore kopcom a odbrzdené autá sa sami od seba rozbiehajú do stúpajúceho svahu. Jedny tvrdia, že práve tu je porušené geomagnetické pole, iní hovoria a zrakovom klame. Tak či onak, presvedčíme sa o tom sami.

Aj keď do samotných Lipoviec vedie od nás takmer 250km a 3 hodiny cesty autobusom, určite sa sem oplatí vybrať. Okrem kaňonu a lačnovskej záhady tu nájdeme ešte dve zaujímavé turistické atrakcie.

Prvou je unikátna vyhliadka pomenovaná Srdiečko, ktorá je v podobe oceľovej lávky osadenej na dvoch skalných bralách. Vyhliadka rešpektuje prírodný ráz a zároveň zvyšuje komfort a bezpečnosť turistov, ktorí sa chcú pokochať jedinečnými výhľadmi do doliny Lipovského potoka. Pozri aj video: https://youtu.be/mHYTkfMMnmk

Druhou atraktivitou tohto kraja je jaskyňa Zlá diera, domácimi nazývaná aj Zla džúra. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Prešovskom kraji a jej návšteva predstavuje neopakovateľný zážitok. Po nasadení prilieb na hlavu a vyfasovaní karbidových lámp (jaskyňa nie je osvetlená) si následne prehliadneme tajuplné podzemie, v ktorom nachádza domov až 12 druhov netopierov.

PROGRAM VÝLETU:

06:00 hod odchod zo ZH (nástupné miesta viď prihlasovací formulár)

09:30 hod Lipovce, ústie Lačnovského kaňonu, odbočka ku skalnému oknu Vrátnica

11:30 hod presun do Lačnova, prehliadka pamiatkovej zóny ľudovej architektúry a následne zastávka pri ceste s porušeným geomagnetickým poľom

12:00 hod pešia turistika ku vyhliadke Srdiečko

14:00 hod prehliadka jaskyne Zlá diera (vstupné 6€/3€)

15:00 hod peší presun do Lipoviec, v prípade časovej rezervy návšteva zrúcaniny Lipovského hradu

16:30 hod odchod domov s predpokladaným príchodom najneskôr 20:00 hod

POPIS TRASY:

Okružná trasa začínajúca a aj končiaca v dedinke Lipany je dlhá 8km a prejsť by sme ju mali za 3 hodiny + zastávky na vyhliadkach + prehliadka jaskyne. Trasa má minimálne prevýšenie, prechod kaňonom je však technicky náročný. Pri prechode nás čakajú prirodzené nástrahy, ako je napríklad prekročenie koryta potoka, alebo prekonanie šikmejších skalných stien. Niektoré miesta sú vybavené reťazami alebo kovovými schodíkmi, vďaka čomu je prechod cez kaňon možný aj bez špeciálnej výbavy. Napriek tomu, túto trasu odporúčame iba zdatnejším turistom. Samozrejme, existuje aj možnosť prechod kaňonom vynechať a navštíviť iba vyhliadku, jaskyňu, príp. zrúcaninu hradu.

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená