Hrady pod malokarpatskými Zárubami

Hrady pod malokarpatskými Zárubami

Pod najvyšším vrchom Malých Karpát sú postavené dva hrady, z ktorých jeden v duchu rozprávky prestavali na nádherný Smolenický zámok a druhému z romantiky zostali už len zrúcaniny s priliehavým názvom Ostrý Kameň.

Smolenický zámok bol postavený na mieste hradu, ktorý v minulosti slúžil na ochranu pohraničných malokarpatských priesmykov a Českej cesty. Čiastočne skalnatý vrchol zámockého vrchu dosahuje nadmorskú výšku 300 m a neďalekú dedinku Smolenice prevyšuje o približne 70 m.

V druhej polovici 19. storočia bol zámok upravený podľa vzoru francúzskych zámkov a radí sa medzi najkrajšie romanticky upravené stavby na Slovensku. Dôkazom toho je aj okolitý prírodno-krajinársky anglický park, ktorý pozvoľne prechádza do hustého malokarpatského lesa.

Severozápadne od Smoleníc sa nachádzajú ruiny hradu Ostrý Kameň, ktorý rovnako ako Smolenický hrad slúžil na ochranu Českej cesty. Bol vybudovaný na dobre obrániteľnom, ale ťažšie prístupnom mieste na skalnej hrane horského hrebeňa vo výške 562 m. To nám umožní pekné výhľady na časť Malých Karpát a Záhorskú nížinu.

Zrúcanina hradu stojí v západnej časti hrebeňa Zárub, ktoré sú najvyšším vrchom Malým Karpát. A práve od tohto hradu vedie ku nim snáď najkrajšia hrebeňovka v tejto oblasti. Vedie po skalnatej hrane masívneho kopca a ide naozaj o najkrajší úsek túry.

Skôr však než prejdeme všetkými týmito zaujímavými miestami, vyberieme sa najprv náučným chodníkom vedúcim pod vrchom Molpír, kde sa v 6.storočí pred n.l. rozprestieralo jedno z najväčších hradísk na území dnešného Slovenska. Náučný chodník Molpír nás oboznámi so životom obyvateľov hradiska a dávnych stavbách. V teréne sú dobre viditeľné pozostatky pevnostného opevnenia, obydlí, tavných pecí, veží, opevnených brán, obetísk alebo vodných nádrží vytesaných do skaly.

POPIS TRASY:

Smolenice – náučný chodník Molpír – Hlbočiansky vodopád – Vlčiareň – prírodná rezervácia Čertov žľab – Záruby sedlo – Brezinky – hrad Ostrý Kameň – Záruby – Havrania skala – Klauža – Smolenický zámok

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá celkovo 16km a prejsť by sme ju mali za 6 hodín + prestávky na vyhliadkach. Vedie striedavo lesom, lúkami a po skalnatom hrebeni. Prevýšenie na trase je 890m, takže je túra určená pre turistov s lepšou kondíciou. Trasu je možné skrátiť tým, že sa absolvuje iba prechod náučným chodníkom a zvyšok času môžu záujemcovia stráviť v areáli Smolenického zámku, príp. absolvovať jeho prehliadku.

Pozri aj video z výletu absolvovaného v roku 2016: https://youtu.be/IS165-ph9IU

CENA VÝLETU: 24€

zahŕňa prepravu, momentálne bez sprievodu

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená