Na Vápennú v Malých Karpatoch

Na Vápennú v Malých Karpatoch

Turistické chodníky v lesoch Malých Karpát sme za uplynulé obdobie prechodili krížom-krážom. Jedným z tunajších vrcholov, ktoré sme absolvovali bola aj bradlová skala Vápenná, častokrát nazývaná aj Roštún. Po Zárubách a Vysokej je svojou výškou 752m tretím najvyšším vrcholom tejto chránenej krajinnej oblasti.

Pohľad z vrcholu Vápennej sa považuje za jeden z najpodmanivejších v Malých Karpatoch. Bohužiaľ, v čase keď sme ho navštívili my, všade naokolo vládla hustá hmla, preto sa tam opäť radi vrátime. Samozrejme, už za pekného počasia.

Podľa mnohých je výhľad zaujímavý najmä tým, že siaha až ďaleko k horizontu, pričom pod nohami sa rozkladajú akoby nekonečné lesy bez civilizácie. Nevidno totiž žiadnu dedinu, či stavbu. A tak môže človek nadobudnúť dojem pravej divočiny.

Kým sa však dostaneme na vrchol, čo-to si musíme vyšľapať. Od Sološnice vedie pomerne strmý, za to široký turistický chodník vedúci lesom. Hneď ako však z neho vyjdeme, odmena v podobe nečakane odhaleného prekrásneho výhľadu nás neminie.

Spomínaný turistický chodník je súčasťou magistrály Cesta hrdinov SNP, ktorou budeme pokračovať aj po oddychu na rozhľadni Roštún na Vápennej. Červenú značku načas opustíme tak, aby sme sa dostali na ďalší zaujímavý výhľad a to z Čiernej skaly.

Naše turistické potulky ukončíme pri vodnej nádrží Buková, ktorá je majestátnym centrom prírodnej rezervácie s rovnomenným menom Buková. Nádrž slúži predovšetkým na zavlažovanie nižšie položených dedín ako je Plavecký Peter a Plavecký Mikuláš. V lete je tu však aj možnosť kúpania.

POPIS TRASY:

Sološnica – Vápenná, rozhľadňa Roštún – Amonova lúka – Mon Repos – Čierna skala – vodná nádrž Buková

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá cca 19km a prejsť by sme ju mali za 7hodín + prestávky na vyhliadkach. Trasa vedie striedavo lesným terénom, lúkami a vrcholový hrebeň je pokrytý skalami, ktoré môžu byť šmykľavé. Celkové prevýšenie na trase je 854m, čo predstavuje občasné strmšie stúpania. Túra je určená pre zdatnejších turistov.

CENA VÝLETU: 28€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená