Na Inovec a Panskú Javorinu

Na Inovec a Panskú Javorinu

Na západe našej krajiny sa rozprestiera pohorie Považský Inovec, ktorý svojou rozlohou zasahuje až do troch krajov: Nitrianskeho, Trenčianskeho a Trnavského. Jedným z jeho štyroch geomorfologických podcelkov je Vysoký Inovec a práve v ňom sa nachádza najvyšší vrch pohoria Inovec (1041 m.n.m).

Turistické trasy vedúce týmto pohorím sú bohaté na vyhliadky, ktoré si môžeme na okolité okolie vychutnať až z dvoch rozhľadní, ktoré sa na tu nachádzajú.

Prvou z nich je rozhľadňa Helena, pôvodne vybudovaná ako meteorologicko-telekomunikačná veža, no prístup na ňu je voľný pre všetkých návštevníkov Považského Inovca. Týči sa do výšky 22 m a z jej najvyššej plošiny sa naskytá nádherný 360° výhľad. Z rozhľadne je vidno okolité mestá ako Dubnica nad Váhom či Trenčín, ale aj pohorie Veľká Fatra a dokonca aj Tatry. 

Červeno značená turistická značka, po ktorej budeme pokračovať nás za necelé tri hodiny privedie ku ďalšej rozhľadni, ktorou je Panská Javorina. Stojí na rovnomennom vrchu vo výške 942m.n.m. Jej výška dosahuje 16 metrov a z vyhliadkovej plošiny sa nám naskytne pôsobivý kruhový výhľad na hrebeň Považského Inovca, doliny Váhu a Nitry, Malé a Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Tríbeč.

Záver celej túry si spríjemníme krátkou návštevou zrúcaniny Topoľčianskeho hradu, ktorý stojí nad dedinkou Podhradie. Okrem zachovaných hradných múrov a romantickej veže z 19.storočia sa nám aj z hradieb hradu naskytnú výhľady na takmer celú Hornú Nitru, na Tribeč so Zoborom, na severovýchode Strážovské vrchy a na severozápade bočný hrebeň Považského Inovca.

POPIS TRASY:

Chata pod Inovcom – Pod Inovcom – Inovec – Krželnica – Rafajova Kóta – Nad Bohušovou studničkou – Sedlo pod Panskou Javorinou – Panská Javorina – Biela bukovina – Pod smutným vŕškom – Podhradie

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá takmer 20km a prechod trvá 6,5 hodiny + prestávky na vyhliadkach. Vedie lesným terénom s prevýšením 702m. Túra je vzhľadom ku svojej dĺžke a prevýšeniu určená pre turistov s dobrou fyzickou kondíciou.

CENA VÝLETU: 28€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená