Od Hlbockého vodopádu ku hradu Lietava

Od Hlbockého vodopádu ku hradu Lietava

Do národnej prírodnej rezervácii Súľovské skaly chodievame pravidelne a dá sa povedať, že veľmi často. Hlavne na jeseň, kedy biele vápencové skaly ostro kontrastujú z farebnými listami okolitých stromov. Vytvárajú tak nádherné scenérie, ktoré lahodia oku i duši.

K našim neodmysliteľným výletným miestam rozhodne patrí Súľovský hrad, ktorý je súčasťou náučného chodníka a rovnako tak neopomenieme ani skalný Budzogáň nad dedinkou Zbyňov.

Nie sú to však jediné skalné atrakcie a zaujímavosti, ktoré sa v Súľovských skalách nachádzajú. Nemenej pôsobivá je aj mohutná skalná brána, jaskyňa Šarkania diera, či Hlbocký vodopád. Lokalita v jeho okolí pripomína tiesňavu Jánošikové diery, vďaka čomu sa stala atraktívnou aj pre filmárov. Točili sa tu filmy Perinbaba a Soľ nad zlato.

Areál zrúcaniny hradu Lietava je na mnohých miestach zachovalý a v skutku pôsobivý. Nájdeteme tu zachované otvory okien, delové a kľúčové strieľne i niektoré architektonické detaily ako oblúčikové atiky či časti kamenných gotických rebier v hradnej kaplnke.

Záver výletu bude patriť krátkej odbočke ku historickému kamennému dvojkreslu, ktoré v roku 1788 vytesali do skaly dvaja talianski kamenári. Počas lámania kameňa potrebného na stavbu neďalekého budatínskeho mosta si takto krátili svoje voľné chvíle.

POPIS TRASY:

Hlboká nad Váhom – Hlbocký vodopád – Pod Roháčom – Obrovská brána – jaskyňa Šarkania diera – Lúka pod Roháčom – Roháčske sedlo – Podhorie – náučný chodník Lietavský hrad – dvojkreslo nad Lietavou

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá cca 15km a jej prejdenie trvá cca 6 hodín + prestávky na nespočetných vyhliadkach. Keďže sa jedná o prechod skalnatým terénom s prevýšením takmer 1000m, túra je určená pre zdatnejších turistov. Trasu je možné skrátiť o 6km, konkr. z dedinky Podhorie sa dá do Lietavy presunúť autobusom, prípadne sa od vodopádu vrátiť späť ku autobusu a následne sa v ňom odviezť pod hrad Lietava.

CENA VÝLETU: 26€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená