Skalné hrady v Cerovej vrchovine

Skalné hrady v Cerovej vrchovine

Cerová vrchovina ležiaca na juhu Slovenska je sopečným pohorím a zároveň patrí medzi naše chránené krajinné oblasti. Táto oblasť ponúka množstvo tipov na turistiku obohatenú o zastávky na skalných vyhliadkach a bralách, na ktorých v období stredoveku stáli kamenné hrady. Vďaka ich hustej sieti môžeme v rámci jedného dňa navštíviť niekoľko z nich.

My Vás tentokrát zavedieme ku zrúcaninám hradov Hajnáčka, Pohanský a Soví hrad, ktoré málokto z nás navštívil a preto je čas napraviť to.

Bývalé hrady, dnes už iba zrúcaniny v podobe bizarných skalných útvarov spája na zeleno značený takmer 15km dlhý turistický chodník.  

Na záver dňa si doprajeme ešte návštevu neďalekého Fiľakovského hradu, ktorý je výraznou dominantou mesta Fiľakovo. Podľa povesti sa vraj názov hradu odvodil od ostražitého ovčiarskeho psa, ktorý mal vždy svoje uši nastražené. Z maďarského fülek=ucho povstal aj maďarský názov Fiľakovo (Fülek).

POPIS TRASY:

Hajnáčka, skalný hrad – Tilič, vyhliadka – NPR Pohanský hrad – Sedlo Garát – Sedlo pod Monicou – Soví hrad – Šurice

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa vedie väčšinou po rovnom teréne striedavo cez lúky a les a je dlhá 15km. Zvládnuť by sme ju mali za 4:30hod + prestávky na vyhliadkach. Prevýšenie na trase je 420m, čo predstavuje nenáročnú túru. V prípade potreby je možnosť trasu aj skrátiť.

CENA VÝLETU: 25€

zahŕňa prepravu a sprievod, nezahŕňa vstupné na Fiľakovský hrad (2-4€)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená