Na Veľkú a Malú Raču na Kysuciach

Na Veľkú a Malú Raču na Kysuciach

Kysucké Beskydy ležia v slovensko-poľskom pohraničí a ich veľká časť je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Najvyšším vrchom tejto oblasti je Veľká Rača (1236m.n.m) mnohým známa skôr ako lyžiarske a bežkárske centrum.

Je však aj miestom vhodným na nenáročnú turistiku s mnohými výhľadovými miestami na hrebeň Západných Tatier, hrebeň Malej Fatry, Babiu Horu a Pilsko.

Východiskovým bodom našej túry bude Oščadnica, odkiaľ vedie modrá turistická značka na vrcholovú stanicu lanovky Dedovka. Tu stojí iba nedávno postavená vyhliadková veža, vybudovaná z tradičných prírodných prvkov, kameňa a dreva a ideálne zapadá do horského prostredia.

Rozhľadňa Dedovka ponúka nový neopozeraný výhľad z vtáčej perspektívy na okolité doliny a kopce. Obec Oščadnica, Skalité, časť Poľska a Česka. Z pohoria Malá Fatra určite rozoznáme Veľký Rozsutec, Chleb a Stoh.

Necelé tri kilometre nás už budú deliť od samotného vrcholu Veľkej Rače nachádzajúceho sa na slovensko-poľských hraniciach. Rovnako aj tu nájdeme vyhliadkovú plošinu na výhľady do blízkeho i vzdialeného okolia.

Zelená turistická značka nás zavedie cez vrchol Malej Rače (1153m.n.m) priamo do dedinky Nová Bystrica a odtiaľ sa už autobusom presunieme do susednej Starej Bystrice.

Táto neveľká obec v sebe skrýva jednu z najväčších slovenských rarít. Je ňou Slovenský orloj, ktorý sa považuje za najväčšiu drevenú sochu u nás. Predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu – patrónku Slovenska. Ako každý orloj, aj tento je opatrený astronomickým ciferníkom – astrolábom a v jeho výklenkoch je umiestnených šesť bronzových plastík najväčších dejateľov našej slovenskej histórie (knieža Pribina, kráľ Svätopluk, A. Bernolák, Ľ. Štúr, M. R. Štefánik a A. Hlinka).

Okrem nich sa každú hodinu objavuje aj sedem sôch slovenských apoštolov vytesaných z dreva. Zároveň je to jediný orloj na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas, pretože je špeciálne nastavený pre miesto, v ktorom stojí.

POPIS TRASY:

Oščadnica, Lalík – horná stanica lanovky Dedovo – rozhľadňa Dedovo – jaskyňa Malá skalná diera – Veľká Rača (1236m.n.m) – Malá Rača (1153m.n.m) – Sedlo pod Orlom – Kýčera – Nová Bystrica

NÁROČNOSŤ TRASY:

Turistická trasa je dlhá 15km a jej peší prechod by nám mal trvať 5 a pol hodiny + prestávky na vyhliadkach. Prevýšenie na trase je 682m, čiže to môžeme považovať za náročnejšiu trasu. Trasu je však možné absolvovať bez turistického výstupu, a to využitím obojsmernej lanovky smerom Oščadnica – Dedovo a späť a následný presun našim autobusom do Starej Bystrice. Podľa najnovších informácií lanovka zatiaľ v prevádzke nie je a tak sme pre neturistov pripravili náhradný program: zastávka pri orloji v Starej Bystrici, návšteva skanzenu v Múzeu kysuckej dediny s možnosťou využiť jazdu úvraťovou železničkou Vychylovka.

CENA VÝLETU: 25€

zahŕňa prepravu a sprievod, nezahŕňa lanovku (obojsmerný lístok 10€)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená