výstup na Zobor a Dražovský kostolík

výstup na Zobor a Dražovský kostolík

Nitra vraj bola podobne ako Rím založená na siedmich pahorkoch. S jej históriou sú spojené počiatky slovanstva, mená kniežat Pribinu a Svätopluka, či vierozvestcov Cyrila a Metoda, vybudovanie prvého kresťanského chrámu a zavedenie prvého slovienskeho písma. Nitre právom prislúcha prívlastok starobylá.

Okrem spoznávania miest dávnej histórie si môžeme dopriať aj nevšedný pohľad na celé mesto z vtáčej perspektívy, ktorý nám ponúka neďaleký vrch Zobor.

Kým sa však po turistických značkách dostaneme na jeho vrchol, zastavíme sa najprv na jednej z vyhliadkových veží nad dedinkou Podhorany, ktorou je Hôrka. Ako prvé z vyhliadky uvidíme okolité pohorie Tribeča s vrchom Žibrica a hrebene pohorí Malá Fatra a Považský Inovec.

Žltá značka nás pomaly ale isto privedie na samotný vrch Zobor. Okružným náučným chodníkom Zoborské hradisko sa dostaneme rovno na predvrchol Pyramída, na ktorom stojí všetkým dobre známy televízny a rádiový vysielač. Keďže Pyramída je koncovým vrchom pohoria, vidieť z nej neuveriteľne veľký kus krajiny. Za ideálneho počasia v diaľke uvidíme vežu na Kamzíku nad Bratislavou a dokonca aj Alpy.

Pri zostupe po modrej značke budeme míňať liečebný ústav respiračných chorôb, ktorý bol predtým kláštorom rehole benediktínov, mimochodom najstarším kláštorom na území Slovenska.

Pri bývalom kláštore sa môžeme opäť rozhliadnuť  od kríža na skale nad Svoradovou jaskyňou a napiť sa vody zo Svoradovho prameňa. Svätý Svorad bol pustovníkom žijúcim v spomínanej jaskyni a je považovaný za prvého slovenského svätca. Zároveň sa stal patrónom mesta Nitra a nitrianskeho biskupstva.

Pri schádzaní po lúčnych porastoch so solitérnymi borovicami nachádzajúcimi sa v NPR Zoborská lesostep už zdiaľky budeme vidieť postupne odhaľujúci sa Kostol sv. Michala Archanjela, známejší skôr ako Dražovský kostolík.

Po krátkej prehliadke kostolíka sa už autobusom presunieme do samotnej Nitry, kde sa môžeme v prípade časovej rezervy poprechádzať nádvorím Nitrianskeho hradu.

POPIS TRASY:

Podhorany – rozhľadňa Hôrka – Zobor – vysielač na vrchu Pyramída – náučný chodník Zoborské hradisko – NPR Zoborská lesostep – Svoradova jaskyňa – Svoradov prameň – Dražovce

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá 14km a prejsť by sme ju mali za 5 hodín + prestávky na vyhliadkach. Prevýšenie je 524m. Trasa vedie lesom, lúkami a na mnohých miestach poskytuje výhľady. Je určená aj pre menej zdatných turistov s možnosťou skrátiť si trasu o polovicu.

CENA VÝLETU: 25€

zahŕňa prepravu a sprievod, nezahŕňa vstupné na nádvorie hradu (0,50€)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená