Z hradu Zborov do Bardejova

Z hradu Zborov do Bardejova

Na jednom zo zalesnených kopcov Ondavskej vrchoviny nad obcou Zborov týči sa zrúcanina hradu rovnakého mena. Jeho pôvodný názov bol Makovica a už začiatkom 14.storočia plnil úlohu strážneho hradu, keďže neďaleko prechádzala dôležitá obchodná cesta.

Počas svojej existencie v ňom prebývalo niekoľko šľachtických rodín a rovnako tak si prešiel búrlivým obdobím vojen, od Rákocziho povstaní až po prvú a druhú svetovú vojnu. Napriek tomu sa tu dochovali viditeľné hradbové opevnenia, múry s renesančnou omietkou a majestátna veža.

Od hradu Zborov vedie turistický chodník súbežne s Cestou hrdinov SNP, ktorý nadväzuje na Náučný chodník Čierna mláka. Jedná sa konkrétne o Lesnícky náučný chodník, ktorý svojim návštevníkom približuje krásy prírody a význam lesníctva.

Začiatok chodníka sa nachádza neďaleko parku patriacemu Bardejovským kúpeľom. Okrem osemnástich informačných tabúľ je tu umiestnená aj drevená rozhľadňa s výhľadom na Zborovský hrad a kamenná terasovitá vyhliadka na hrebeň Čergova.

Bardejovské kúpele, ktoré sú známe svojimi minerálnymi prameňmi liečiacimi žalúdočné problémy, epilepsiu, ženské choroby i močové kamene fungujú už od roku 1505, kedy tu boli postavené prvé kabíny na kúpanie. Neskôr, v roku 1777 je tu už vybudovaná prvá budova s dvanástimi izbami.

Vďaka poľskej a maďarskej šľachte, ktorá patrila medzi najčastejších hostí sa kúpele veľmi rýchlo rozvíjali. Svojou návštevou ich poctili aj také významné osobnosti ako cisár Jozef II. (syn Márie Terézie), Mária Lujza (manželka Napoleona), Alexander I. (ruský cár), či Sisi (manželka Františka Jozefa II.).

Bardejov patrí medzi historicky a kultúrne bohaté mesto a od samotných kúpeľov je vzdialené 6km. Cesta hrdinov SNP pokračuje aj týmto smerom a dovedie nás priamo do jeho centra.

Mesto si zachovalo svoj stredoveký ráz aj vďaka tomu, že ho obchádzali zničujúce požiare, takže tu môžeme nájsť množstvo dochovaných pamätihodností v gotickom slohu.

Okrem Kostola sv. Egídia, ktorý bol pápežom Jánom Pavlom II. povýšený na Baziliku Minor na historickom námestí nájdeme aj mestskú radnicu a zástavbu meštianskych domov. Toto historické centrum bolo v roku 2000 zapísané do kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

PROGRAM:

05:00 hod odchod zo ZH (nástupné miesta viď prihlasovací formulár)

10:00 hod výstup na hrad Zborov (0:40min tam, 0:40 min späť)

12:00 hod turistika po Ceste hrdinov SNP do Bardejovských kúpeľov (7km/2 hod) – možný aj presun busom

14:00 hod pokračovanie po turistickej trase priamo do mesta Bardejov (6km/1:30hod) – možný aj presun busom

15:30 hod krátka prehliadka mesta (námestie, Bazilika sv. Egídia, spievajúca fontána, ulička a park Johna Lennona, voľný program

17:00 hod odchod domov s príchodom cca 21:00 hod

NÁROČNOSŤ TRASY:

Turistická trasa je dlhá celkovo 16km a zvládnuť by sme ju mali za 5 hod + prestávky na hrade a v kúpeľoch. Keďže sa jedná zároveň aj o poznávací výlet, prihlásiť sa môžu aj turisti so slabšou kondíciou, nakoľko sa namiesto turistických chodníkov môžu presúvať našim autobusom.

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená