Brdárka a výstup na Veľký Radzim

Brdárka a výstup na Veľký Radzim

Tam kde údajne končí svet a začína dobrá voda, nachádza sa maličká horská obec menom Brdárka. A tu, na úpätí Revúckej vrchoviny na Gemeri, v strmých kopcoch nad dedinkou nájdeme slovenský, ak nie európsky unikát.

Vďaka priamemu slnečnému svitu, tzv. slnečnej pasci a napriek relatívne vysokej nadmorskej výške (550m.n.m) tu rastie viac ako 4000 čerešňových stromov rôznych takmer 200 vyšľachtených odrôd. Uprostred jari, keď všetky stromy zakvitnú, naskytá sa pre domácich i návštevníkov Brdárky oku lahodiaci pohľad.

Ovocinárstvo v Brdárke má korene siahajúce až do začiatku 18.storočia, kedy vtedajší panovník Jozef II. prikázal vysádzať ovocné stromy najprv okolo ciest, neskôr aj na úbočiach. Veď čo iné sa tu dalo sadiť, keď sa pôda kvôli zlému prístupu nedala obrábať?

Brdárka nikdy nebola veľkou a ľudnatou obcou. Dnes z pôvodných 200 obyvateľov tu žije sotva 70. Pôvodných 45 domčekov, ktoré tu nájdeme si však dodnes zachovali pôvodnú ľudovú architektúru.

Veľký Radzim (990,5m.n.m) je vápencový vrch vypínajúci sa nad spomínanou dedinkou. Na jej konci nájdeme žltú turistickú značku, ktorá nás ku nemu spoľahlivo dovedie.

Okrem viacerých odlesnených vyhliadok na blízko stojacu Kráľovu hoľu, Havraniu skalu v Slovenskom raji i vzdialenejšie Nízke Tatry si vychutnáme výhľad i na samotnú obec z Vdovčíkovho kresla (rozumej skala). Podľa povesti na ňom zvykol sedávať miestny zbojník Vdovčík, ktorý striehol na panské vozy a plánoval prepady okolitých kaštieľov.

TRASA:

Kobeliarovo (pamätný dom J.P.Šafárika) – zelená značka na Brdárku – žltá značka na Sedlo Hora – Vdovčíkovo kreslo – Veľký Radzim – Nižný Radzim – Vyšný Radzim – Vyšná Slaná

NÁROČNOSŤ:

Celá trasa je dlhá cca 14km a prejsť by sme ju mali za 5:30 hod + prestávky na vyhliadkach. Prevýšenie je 812m, čo znamená že je určená pre zdatnejších turistov, aj keď samotný výstup náročný nie je. Vedie lesným terénom, neskôr lúkami a potom skalnatejším terénom.

CENA VÝLETU: 29€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená