Cez Krahulčie vrchy v Považskom Inovci

Cez Krahulčie vrchy v Považskom Inovci

Krasové územie Sokolích skál a prírodné pamiatky ako sú Visiace skaly a voľne prístupné jaskyne Malá a Veľká dolnosokolská sú súčasťou Krahulčích vrchov, tvoriace podcelok pohoria Považského Inovca.

Jedným z vrchov dosahujúcich výšku 782m.n.m je aj Marhát, na ktorom je osadená rozhľadňa rovnakého mena. Smeruje ku nej niekoľko trás vedúcich z okolitých dedín, čo predpokladá aj hustú sieť turistických chodníkov.

My sme pre Vás vybrali opäť túru prechodovú,  ktorá bude prechádzať všetkými spomínanými miestami, začínajúc v Nitrianskej Blatnici a končiac v obci Modrová.

Túru začneme v spomínanej Nitrianskej Blatnici, kde budeme prechádzať popri renesančnom kaštieli, ktorý napriek tomu že je od roku 1963 zaradený medzi národné kultúrne pamiatky, nachádza sa v chátrajúcom stave.

Ďalšia národná kultúrna pamiatka, ktorá je naopak udržiavaná a tým aj zachovaná pre ďalšie generácie je Rotunda sv. Juraja. Stojí uprostred krásneho lesíka a mimochodom, je to najstaršia rotunda na Slovensku. Postavená bola v prvej tretine 9.storočia, takže tu stojí už neuveriteľných takmer 1200 rokov.

Pohodlná cesta horou nás dovedie až ku vyhliadke Marhát. Ešte predtým ako tu bola v roku 2008 postavená, v roku 1947 tu bol osadený kríž s nápisom „Bože, ochraňuj turistov.“

Po chodníku vedúcom hrebeňom Pohronského Inovca budeme míňať výhľadové miesto na Visiacich skalách a neskôr aj pietne miesto venované nezvestnému horolezcovi Vladimírovi Plulíkovi, ktorý sa nevrátil z expedície na ázijský Broad Peak.

Cieľ túry bude v dedinke Modrová, ktorá je známa svojou nevšednou atrakciou – farmou New Zealand. Návštevníci sa v nej môžu stretnúť s chovom exotických hospodárskych zvierat, akými sú novozélandské ovce, austrálske vtáky emu, klokani, či horský dobytok zo Škótska. Na farme nechýba replika maorskej osady predstavujúca tradičný spôsob života obyvateľov Oceánie.

POPIS TRASY:

Nitrianska Blatnica – rotunda sv. Juraja – rozhľadňa Marhát – sedlo Gajda – Visiace skaly – Krahulčie vrchy – Sokolie skaly – Veľká a Malá dolnosokolská jaskyňa – rekreačné stredisko Výtoky

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasu sme naplánovali tak, aby ju zvládli aj turisti s menšou kondíciou, je dlhá 12,3km a zvládnuť by sme ju mali za 4 a pol hodiny + prestávky. Prevýšenie na trase je 564m.

CENA VÝLETU: 26€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená