Šikľavá skala a Markušovský skalný hríb, pripravujeme

Šikľavá skala a Markušovský skalný hríb, pripravujeme

Aj keď zima niekedy nie je turistom príliš naklonená, predsa len vie ponúknuť niečo zo svojej krásy. A práve za objektmi, ktoré príroda dokáže vytvoriť svojou mrznúcou silou budeme putovať aj my.

Spoločne sa vyberieme smerom na východ, presnejšie do oblasti Volovských vrchov, ktoré tvoria horský celok Slovenského rudohoria.

A tu medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Markušovcami sa rozprestiera národná prírodná rezervácia Markušovské steny. Toto chránené územie Hornádskej kotliny je plné strmých stien, ktoré vznikali postupným zvetrávaním, činnosťou vody, ľadu a slnka. Tieto živly vytvorili niekoľko ojedinelých skalných útvarov.

Medzi ne rozhodne patrí Markušovský skalný hríb, vysoký takmer 8m. Prístup ku nemu je veľmi jednoduchý, pretože ho nemôžme minúť na žltej turistickej značke.

Žltá značka pokračuje ďalej a privedie nás ku ďalšiemu zaujímavému skalnému útvaru, ktorého krása sa znásobí najmä v zime. Po niekoľko dní trvajúcom mrazivom počasí sa na nej vytvára ľadopád, dosahujúci výšku 14 metrov a šírku 30 metrov. Skala dostala názov Šikľavá a vďaka neustále stekajúcej vode sa na nej vytvára sústava ľadových stien, útvarov, stĺpov a cencúľov. Dokonalé ľadové divadlo v prírode.

Keďže celá trasa po žlto značenej turistickej značke trvá iba niečo cez dve hodiny, zvyšok dňa strávime v dedinke Markušovce. Okrem zvyškov stredovekého Markušovského hradu si prezrieme aj neďaleko stojaci rokokový Markušovský kaštieľ s letohrádkom Dardanely. Vstupné do oboch objektov je 2,50€. V prípade časovej rezervy sa zastavíme aj v Spišskej Novej Vsi, kde sa prejdeme najdlhším šošovkovitým námestím tohto druhu v Európe s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku.

TRASA:

Matejovce nad Hornádom – Šikľavá skala – Markušovský skalný hríb – Markušovce hrad – Markušovce kaštieľ – celá trasa je nenáročná, je dlhá niečo cez 8km a prejsť by sme ju mali za 3 hodiny. Je určená aj pre kondične menej zdatných turistov.

CENA VÝLETU: 35€

V prípade Vášho záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená