Orlie hniezdo v NP Berchtesgaden, I.turnus 21.-23.6.2023 (str-pia), II.turnus 22.-24.8.2023 (ut-štv)

Orlie hniezdo v NP Berchtesgaden, I.turnus 21.-23.6.2023 (str-pia), II.turnus 22.-24.8.2023 (ut-štv)

Výlet do nemeckého národného parku Berchtesgaden, dedinky na úpätí hory Kehlstein na ktorej stojí neslávne známe horské sídlo A. Hitlera, tzv. Orlie hniezdo spojeného s návštevou susedného rakúskeho národného parku Hohe Tauern (Vysoké Taury).

Prvý deň výletu zavítame do národného parku Berchtesgaden, ktorý je jediným NP v Nemecku nachádzajúcom sa ešte v Alpách. Už od príchodu nás bude vítať panoráma štítov Bavorských Álp s najvyšším vrchom Watzmann, ktorý patrí do trojice najvyšších štítov Nemecka.

Neďaleko mestečka Berchtesgaden, kde zaparkujeme naše auto sa nachádza osada Obersalzberg. V r. 1928 si tu vtedy ešte málo známy A. Hitler prenajal penziónik, kde písal svoju knižnú prvotinu a kde o päť rokov neskôr už ako ríšsky kancelár začal budovať po Berlíne druhé najväčšie mocenské sídlo nacistov, ktorému dal meno Berghof. O dvanásť rokov neskôr (v r.1945) bola celá osada aj s budovami kasární, či domami Goringa a Bormanna zbomardované a dnes už na týchto miestach stojí iba novovybudovaný hotel.

 

Miestny autobus vybavený špeciálnou prevodovkou a motorom určeným na pohyb po ceste s 24% stúpaním nás vyvezie ku pokladni, kde si zakúpime lístky na kyvadlovú dopravu smerujúcu priamo pod Kehlsteinhaus. 

Prístupová cesta, ktorá bola vybudovaná súčasne s budovou Orlieho hniezda začala písať svoju históriu v r. 1936. O dva roky neskôr sa začala jej samotná výstavba tak, aby mohlo byť dielo v podobe horského sídla odovzdané ako dar k päťdesiatinám A. Hitlera. Podarilo sa.

A aj vďaka tomu, že nebolo tak ako Berghof v r. 1945 zbomardované, môžme dnes toto historické miesto navštíviť. Po tom, ako prejdeme tunelom a následne sa vyvezieme výťahom (oba sú zachované v pôvodnom stave), poprechádzame sa vo vnútri sídla.

V jedálni si odfotíme krb, ktorý venoval A. Hitlerovi Benito Mussolini, z izby E. Braunovej sa cez okno pozrieme na doluležiace jazero Konigsee a terasou, kde oddychovali priatelia a známy majiteľov sa presunieme na samotnú vyhliadku, kde uprostred je umiestnený vrcholový kríž Kehlsteinu.

Nasledujúci deň strávime už v susednom Rakúsku, konkrétne v oblasti Saalchtal, kde sa nachádzajú dve nádherné tiesňavy Siesenbergklamm a Vorderkaserklamm. Ich prechod obohatíme aj návštevou jaskyne Lamprechtshöhle.

Po celý čas výletu budeme ubytovaní v horskej dedinke Leogang, ktorá je známym rakúskym lyžiarskym strediskom a neďaleko ktorej sa nachádzajú Krimmelské vodopády. Svojou výškou dosahujúcou takmer 400m sú najvyššími v celej Európe, dokonca piatimi najvyššími vo svete. Prechádzka po upravených chodníkoch a vyhliadky, ktoré sú bezpečne osadené po okrajoch vodopádu nám doprajú vychutnať si ohromnou silou burácajúce vodopády.

PROGRAM:

1.deň:

návšteva Kehlsteinhaus (Orlie hniezdo), torzo mocenského sídla Berghof, prechádzka pri jazere Königsee, ubytovanie sa v Leogangu

2.deň:

turistika v oblasti Saalchtal – prechod tiesňavami Siesenbergklamm a Vorderkaserklamm a návšteva jaskyne Lamprechtshöhle

3.deň:

návšteva Krimmelských vodopádov

UBYTOVANIE:

dve noci v penzióne v Leogangu: https://www.youtube.com/watch?v=LcTD5EVgDAk&feature=youtu.be

CENA VÝLETU: 269€

zahŕňa: ubytovanie na dve noci v dvoj, troj a štvorposteľových apartmánoch, prepravu 9-miestnym autom, sprievod

nezahŕňa: stravu, poistenie a vstupné (Orlie hniezdo 28€, deti do 14r. 14,50€, kyvadlovú prepravu 8€, tiesňavy+jaskyňa 15€, Krimmelské vodopády 5€)

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
« 20.7.2019 » tiesňava Siesenbergklamm
« 20.7.2019 » tiesňava Vorderkaserklamm