Náučným chodníkom Roháčske plesá

Náučným chodníkom Roháčske plesá

Ako mnoho iných pohorí tak aj Roháče boli po milióny rokov tvarované ľadovcami. Ten najväčší z nich meral 12km a dosahoval hrúbku 200m. Keď sa ľadovec vplyvom poveternostných vplyvov postupne roztápal, v jamách, ktoré vyhĺbil začali vznikať jazerá, nazývané plesá.

V Roháčskej doline, pod vrchmi Ostrý Roháč, Plačlivé, Tri Kopy a Hrubá Kopa tak ležia štyri plesá, ktoré krášlia nádhernú prírodu Západných Tatier. Najväčším a zároveň najnižšie položeným plesom je Prvé Roháčske pleso (1562m.n.m).  O necelých sto metrov vyššie sa nachádza Druhé a Tretie Roháčske pleso a najvyššie položeným vo výške 1719 m.n.m je Štvrté Roháčske pleso.  

K plesám vedie náučný chodník, na ktorý naväzuje turistická trasa vedúca z Baníkovského sedla. Chodník začína na parkovisku Pod Spálenou a vedie dlhou asfaltovou cestou popri horskej chate Adamcuľa a bývalej Ťatliakovej chate. Následne začína prudší výstup k samotným plesám.

Pri zostupe lesným terénom cez Spálenú dolinu neminiete atraktívny 23m dlhý Roháčsky vodopád.

ODPORÚČANÁ TRASA:

Parkovisko pod Spálenou – Roháčska dolina – Adamcuľa – Ťatliakova chata – Rázcestie Smutná dolina – Roháčske plesá – Rázcestie Pod Troma kopami – Rázcestie pod Predným zeleným – Roháčsky vodopád – Adamcuľa – parkovisko pod Spálenou

NÁROČNOSŤ TRASY:

Okružná trasa je dlhá 12,1km a trvá aj s prestávkami cca 5 hodín s prevýšením 711m. Je určená aj pre menej zdatných turistov a deti.

CENA PREPRAVY: 26€

V prípade záujmu o prepravu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená