Cez Kršlenicu na Plavecký hrad

Cez Kršlenicu na Plavecký hrad

V lesoch Malých Karpát neďaleko Plaveckého Mikuláša sa rozkladá unikátna prírodná rezervácia zvaná Kršlenica. Okrem zachovalých lesných spoločenstiev plných vzácnej fauny a flóry je táto oblasť zaujímavá predovšetkým impozantnými skalnými bralami, zrázmi, škrapovými poliami, a tiež početnými krasovými javmi – jamami, priepasťami a malými jaskyňami.

Veľmi pekným turistickým cieľom Malých Karpát je vrch Čierna skala nachádzajúci sa neďaleko Smoleníc. Vrch sa vyznačuje divokou prírodou, možno tu stretnúť nielen diviaka, ale i skupinky muflónov, ktoré sa tu často zdržiavajú. Najväčším lákadlom Čiernej skaly je však jej dlhý a úzky skalnatý hrebeň plný pôsobivých brál, skalných stien vysokých neraz i viac ako 30 metrov a sutín. Z tohto hrebeňa sa otvárajú rôznorodé výhľady na rozsiahle malokarpatské lesy a Podunajskú nížinu.

Jelenia hora je tvorená dolomitickými vápencami, čo ju výrazne odlišuje od okolitých skalných masívov Kršlenica a Čierna skala, ktoré sú tvorené vápencami. Tvorí ju množstvo zvetralých skál, ktoré tvoria nádhernú scenériu, ktorá je v Malých Karpatoch ojedinelá.

Najvýznamnejšou turistickou atrakciou západného úpätia Malých Karpát na juhozápadnom Slovensku je povesťami opradený Plavecký hrad. Vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť v rokoch 1256 až 1273. V druhej polovici 16. storočia ho nákladne prestavali na dokonalú renesančnú pevnosť. V roku 1707 Plavecký hrad poškodilo cisárske vojsko, a tak sa postupne zmenil na zrúcaninu. Z horného hradu sa zachovala veža a zvyšky paláca, z renesančného dolného hradu veľké delostrelecké bašty.

POPIS TRASY:

Plavecký Mikuláš – Čierna skala – (Deravá jaskyňa) – Mon Repos – Kubašová – Jelenia hora – Sedlo Báborská – Plavecký hrad – Plavecké Podhradie

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechodová trasa je dlhá 15,7km a s prestávkami trvá cca 6hod s prevýšením 800m. Túra patrí k stredne náročným a na hrebeni vedie skalnatým terénom.

CENA VÝLETU: 25€

V prípade záujmu o prepravu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená