Zejmarskou roklinou v Slovenskom raji

Zejmarskou roklinou v Slovenskom raji

Slovenský raj je jedným z najmladších národných parkov na Slovensku. Svoje pomenovanie dostal vďaka svojim vzácnym prírodným hodnotám a krásam. Okrem zachovaných krasových planín s rozsiahlym podzemným svetom jaskýň a priepastí, tu nájdeme i  hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny a tiesňavy s čarovnými vodopádmi.

Je ich tu nespočetné množstvo a my sme sa rozhodli previesť Vás jednou z nich. Zejmarská roklina je jedinou sprístupnenou roklinou v južnej časti Slovenského raja. Vedie výrazným členitým reliéfom s množstvom brál, previsov a skalných stupňov popri niekoľkých vodopádoch. Jednými z nich sú aj Nálepkove vodopády, pomenované po kpt.Nálepkovi, ktorý pôsobil v neďalekej dedinke Biele Vody.

Roklina končí na planine Geravy, ktorá je rázcestníkom viacerých trás. My si vyberieme trasu po náučnom chodníku smerom ku prírodnej rezervácii Malý a Veľký Zajf a napokon ku Občasnému prameňu, ktorý je prírodnou raritou Slovenského raja. Voda z neho vyviera len v určitých časových intervaloch a to v závislosti od naplnenia podzemných priestorov pod ním.

Trasa pokračuje na Havraniu skalu, ktorá patrí medzi najkrajšie tunajšie vyhliadkové miesta. V masíve Havranej skaly sa nachádza niekoľko desiatok drobných jaskýň, z ktorých niektoré sú prístupné i po oficiálnych turistických chodníkoch. Záverečná trasa už povedie dolu do Stratenského kaňonu, ktorý po milióny rokov vytvorila riečka Hnilec.

POPIS TRASY:

Biele Vody – Zejmarská roklina, ústie – Geravy – Malé a Veľké Zajfy – Občasný prameň – Havrania skala – Stratenský kaňon – celkovo 10,5km za 4,5 hod + prestávky s prevýšením 633m

NÁROČNOSŤ TRASY:

Prechod tiesňavou je určený pre zdatnejších turistov kvôli prekonávaniu zvislých rebríkov. Pozor treba dávať aj na klzký terén, ktorý spôsobujú vlhké korene stromov.

Pre menej zdatných turistov je možnosť zostať v Dedinkách a čas stráviť pri vodnej nádrží Palcmanská Maša a následne sa spolu s autobusom presunúť do Stratenského kaňona, čo je prechádzka po asfaltovej ceste.

CENA VÝLETU: 24€

zahŕňa: prepravu a sprievod

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená