Po stopách hradov Gýmeš, Studený hrad a Oponický hrad

Po stopách hradov Gýmeš, Studený hrad a Oponický hrad

Pohorie Tribeč je súčasťou CHKO Ponitrie a susedí s pohoriami ako sú Vtáčnik, Podunajská pahorkatina či Pohronský Inovec. Jeho najvyšším vrchom je Veľký Tribeč a viac ako svojimi pravekými slovanskými hradiskami a zrúcaninami hradov ho v poslednej dobe preslávil film Trhlina.

Na základe mnohých neobjasnených zmiznutí ľudí za posledných 100 rokov sa toto pohorie stalo tajomným a pre mnohých i desivým.  Účelom nášho výletu však nebude strašiť Vás, ale sprostredkovať Vám krásu miestnej prírody formou turistického prechodu vedúceho cez najkrajšie zrúcaniny hradov a hradiská tejto oblasti.

Prechod budeme začínať v maličkej dedinke Kostoľany pod Tríbečom, v ktorej stojí jeden z najstarších kostolíkov na Slovensku, ktorý je zasvätený sv. Jurajovi. Nielenže vyniká svojou pôvodnou románskou architektúrou, ale v interiéri sa nachádzajú najstaršie dochované fresky zobrazujúce výjavy z Biblie.

Prvou zastávkou na nenáročnej turistickej trase bude skalnaté hradisko Studený hrad, z ktorého je nádherný výhľad na oproti stojaci hrad Gýmeš. Iba pol hodina nás bude deliť od návštevy jeho zrúcanín. Bol postavený už v 13.storočí a v dobe, keď už mnoho stredovekých hradov chátralo, Gýmeš sa rozhodli jeho majitelia rekonštruovať. Bohužiaľ, jeho posledný vlastník vzťah k hradu nemal a tak kamenný materiál zo stien hradu použil na stavbu cukrovaru v neďalekom Jelenci.

Po zostupe do Jeleneckej Gaštanice, ktorú môžeme nazvať aj gaštanovými pralesom (stromy sú tu staré aj 350 rokov) sa dostaneme cyklochodníkom ku ďalšiemu zaujímavému hradu, ktorým je Oponický hrad. Pôvodne strážny hrad, ktorý vďaka svojmu opevneniu neboli nikdy Turkami dobytý.

Dolu pod hradom, v maličkej dedinke Oponice nachádza sa Oponický kaštieľ, ktorý dala na prelome 16.-17.storočia zrekonštruovať slávna uhorská šľachtická  rodina Apponyiovcov.

Po druhej svetovej vojne bol kaštieľ znárodnený a až do roku 2007 chátral. Boli by sa stali z neho ruiny, keby súkromný investor nezasiahol a nezachránil túto vzácnu kultúrnu pamiatku rozsiahlou rekonštrukciou. Dnes sa tu nachádza luxusný historický hotel so štyrmi hviezdami a zachovanou knižnicou s dvadsiatimi tisíckami výtlačkov kníh.

POPIS TRASY:

Kostoľany pod Tribečom – Sedlo pod Gýmešom – Pod Studeným hradom – Studený hrad – zrúcanina hradu Gýmeš – Pod Gaštanicou – Nad Červeným krížom – Pusté – Veľká skala – Oponický hrad – Oponický kaštieľ – Oponice

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa vedie nenáročným lesným terénom, zväčša cyklochodníkom. Je dlhá 14,5km a trvá cca 5 hodín. Prevýšenie je 511m. Zvládnu ju aj turisti so slabšou kondíciou.

CENA VÝLETU: 22€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená