Strečno a Kojšovské skalné mesto

Strečno a Kojšovské skalné mesto

Už takmer 700 rokov sa nad obcou Strečno a riekou Váh týči stredoveký hrad, ktorý symbolizuje majestnánosť, moc a zároveň ochranu. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a ročne ho navštevuje niekoľko tisíc domácich i zahraničných turistov.

No a práve prehliadkou tohto hradu, ktorého najznámejšou obyvateľkou bola bezpochyby Žofia Bosniaková, začneme aj náš turistický deň.

Pokračovať budeme smerom na vyhliadku Špičák, ktorá stojí vo výške 620 metrov a poskytuje unikátny výhľad na štyri hrady v okolí: Strečno, Starhrad, Budatínsky a Lietavský hrad.

Od rozhľadne nás žltá značka povedie do Sedla pod Kojšovou. Po krátkej odbočke sa dostaneme pod vrch Kojšová, kde sa nachádza málo známe skalné mestečko so skalnými stenami vysokými až 30 metrov. V nich sú hlboké otvory v ktorých hniezdia dravé vtáky. Skalné útvary pomenovali ľudia príznačne a my ich môžeme spoločne hľadať podľa ich tvarov – Hríb, Ježibaba, Kamenná tvár a Ťava.

POPIS TRASY:

Okružná trasa od hradu Strečno – vyhliadka Špicák – Kojšovské sedlo – skalné mesto pod Kojšovou – Sedlo Javorina – Sedlo Rakytie

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je dlhá 9km, trvá 4hod + prestávky a s prevýšením 650m. Na trase sa nachádzajú strmšie úseky a skalnatý terén.

Menej zdatní turisti môžu absolvovať iba návštevu hradu Strečno, neďalekú stredovekú dedinku Paseka a Považské múzeum.

CENA VÝLETU: 26€

zahŕňa prepravu,

nezahŕňa vstupné na hrad (dosp.6€, deti/sen.3€)

V prípade Vášho záujmu o prepravu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená