Manínska a Kostolecká tiesňava

Manínska a Kostolecká tiesňava

Neďaleko Považskej Bystrice sa v Strážovských vrchoch nachádza Manínska tiesňava, prírodná rezervácia s najužším skalným kaňonom na Slovensku a rovnako i v celej strednej Európe.

Tiesňavou preteká Manínsky potok, ktorý sa miliónov rokov zarezával do vápenca a vytvoril tiesňavu plnú zaujímavých skalných útvarov ako sú veže, ihly, skalné hríby a výklenky. Okrem toho vytvoril i prekrásne krútňavové kotly a pereje a v podzemí po sebe zanechal krasové územie s 28 jaskyňami.

Pokračovaním Manínskej tiesňavy je Kostolecká tiesňava, ktorá je rovnako tak prírodnou rezerváciou. Tu sa nachádza najväčší skalný previs na Sovensku, ktorý dostal pomenovanie Strecha Slovenska.

O tom, že obe tiesňavy sú skutočne ojedinelé svedčí aj častá návšteva filmárov, ktorý tu natáčali napríklad aj známy film Pacho, hybský zbojník.

 

 

POPIS TRASY:

Náučný chodník od autokempingu Manínska tiesňava s odbočkou na Veľký Manín (891m) – Vápencová jaskyňa – Skalné okno – Partizánska jaskyňa – Pod Veľkým Manínom – Záskalie – Kostolecká tiesňava – Manínska tiesňava

 

 

NÁROČNOSŤ TRASY:

Trasa je okružná, dlhá 10km a zvládnuť by sme ju mali spolu s prestávkami za 5 hodín. Prevýšenie je 620m v prípade, že vystúpame aj na Veľký Manín. Dá sa však aj obísť.

Alternatívna pre neturistov je prechádzka priamo Manínskou tiesňavou bez horskej turistiky. Trasa je dlhá 2km (tam a späť) a vedie po asfaltovej ceste.

 

 

 

CENA VÝLETU: 24€

zahŕňa prepravu a sprievod

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená