Výstup na Hochschwab

Výstup na Hochschwab

Hochschwab je po Raxe a Hohe Veitsch ďalším najdostupnejším rakúskym pohorím na ceste zo Slovenska. Ponúka kopce do výšky 2277 metrov a krásny hrebeňový prechod.

Masív je tvorený červeno-bielym vápencom a je veľmi typický pre oblasť severovýchodných Álp. Strmé a vysoké steny z jednej strany sú na vrchole ukončené rozsiahlymi náhornými planinami, ktoré sú posiate závrtmi a priepasťami, kde sa na jar strácajú obrovské kvantá vody z roztopeného snehu.

Najvyšším vrchom je Hochschwab so svojou výškou 2277m  a pohoriu celkom jasne dominuje. Na jeho vrchol vedú tri trasy. My sa vyberieme tou juhozápadnou.

Východzím miestom je chata Bodenbauer (884) s veľkým parkoviskom kúsok nad dedinkou St. Ilgen. Odtiaľ máme na výstup na vrchol dve možnosti. Vyberieme si prechod dolinou Trawiestal. 

Dolina Trawiestal spočiatku vedie listnatým lesom. Neskôr chodník pokračuje v jej ľavej časti. Popod zvislé skalné steny sa strmým prahom vyhupne nad pásmo lesa do nefalšovanej vysokohorskej doliny. Odtiaľ sa stúpaním chodník dostáva k miestu zvanému Vogauer Krz.(1785), kde sa chodník delí na dva smery. Pokračovať budeme tou kratšou, ktorá vedie strmým žľabom s reťazami a nekonečným rebríkom – Ghackte (1900) , čo je nenáročná ferrata A, A/B.

Priamo po vylezení na hrebeň stojí vo výške 2153 metrov Fleischer Biwakschachtel. Je to plechová búda s drevenou podlahou  a lavicami po obvode. Na vrchol je z bivaku už iba necelých 40 minút.

Späť z vrcholu Hochswab pôjdeme po nádhernej hrebeňovke vo výške 2000m smerom k nášmu štartovaciemu miestu – chate Bodenbauer.

NÁROČNOSŤ TRASY:

Jedná sa o náročnú vysokohorskú turistiku určenú iba pre zdatných turistov. Jej dĺžka je 18km, čas pochodu 8 hod, prevýšenie 1462m. Na trase sa nachádza aj ferrata A/B, bez potrebného istenia. Pozri mapku na konci článku.

CENA VÝLETU: 45€

zahŕňa: prepravu a sprievod

V prípade záujmu vyplňte PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
Hochschwab « 24.6.2017 »