Súľovské skaly a Zbyňovský budzogáň

Súľovské skaly a Zbyňovský budzogáň

V severozápadnej časti Slovenska sa nachádza jedna z najvyhľadávanejších a najkrajších národných prírodných rezervácií v podobe Súľovských skál. Ostré biele bralá a husto zarastené lesy spolu vytvárajú dokonalú panorámu lahodiacu oku nejedného turistu.

Oblasť celých Súľovských vrchov je nahusto posiata bizarnými skalnými útvarmi, ako sú veže, homole, ihly, či brány. Mnohé z nich pri dlhšom pozorovaní pripomínajú ľudské postavy, či hlavy zvierat.

Územím rezervácie vedie okružný náučný chodník so 17 informačnými panelmi. Východiskom i konečným bodom tohto chodníka je obec Súľov – Hradná. Túra po Súľovských skalách sa radí k stredne náročným.

 Časová dĺžka prechodu je odhadovaná na 1,5 – 2 hodiny, ale v tomto prípade platí, že každé zdržanie sa je dobré. Pobyt v tomto unikátnom prostredí si proste treba vychutnávať a nikam sa neponáhľať.

A keď už spomíname bizarné skalné útvary, určite nesmieme vynechať neďalekú Rajeckú dolinu, v ktorej sa nachádza skalný hríb nesúci názov Zbyňovský budzogáň. A svoje meno nesie oprávnene.

Podľa legendy vysvetľujúcej jeho vznik v minulosti na tomto svahu rástol Hromodub. Jedného dňa okolo neho šiel obor a povedal si, že z toho Hromodubu vyrobí budzogáň. Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme, preklial ho a z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes.

POPIS TRASY

1.časť: Zbyňov – Zbyňovská hradná ihla – Zbyňovský budzogáň – Žibrid – Súľov Hradná – 9km/3:20hod

2.časť: Náučný chodník Súľovské skaly – 4km/2hod

NÁROČNOSŤ TRASY:

trasa je stredne náročná, ale zvládnu ju aj menej zdatní turisti, na niektorých úsekoch je krátke strmé stúpanie, niektoré trasy je možno obísť ľahšou cestou, príp. ich vynechať

 

 

CENA VÝLETU: 22

zahŕňa: prepravu a sprievod

 

 

V prípade záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená