NP Poloniny a Vihorlat

NP Poloniny a Vihorlat

Najvýchodnejšie položený národný park, výnimočne malá hustota osídlenia a najtmavšia oblasť na Slovensku. Aj tak by sa dali stručne charakterizovať Poloniny. Ich názov je odvodený od polonín, ktoré predstavujú kvetnaté horské lúky nad hranicou lesa – typický fenomén Východných Karpát, ktorých súčasťou sú aj spomínané Poloniny.

NP Poloniny sú mnohým z nás neznáme a dovolím si tvrdiť, že ich málokto navštívil. Aj štatistiky hovoria o najnižšej návštevnosti zo všetkých parkov na Slovensku, čo prináša minimálny vplyv človeka na prírodu a životné prostredie. Okrem toho, že sú dosť vzdialené (siahajú až na poľsko-ukrajinskú hranicu), pri plánovaní túr som zistila, že turistické trasy sú tu veľmi riedke a s dlhými nástupnými trasami k jednotlivým vrcholom (Kremenec, Riaba skala).

Hrebeňové túry vedúce slovensko-poľskými hranicami musia byť určite atraktívne, sú však príliš dlhé bez možnosti zísť z hrebeňa skôr ako po 2-3 hodinách túry. Napriek všetkému, podarilo sa mi naplánovať jednotlivé túry tak, aby sme si takúto hrebeňovú turistiku mohli dopriať, rovnako tak aj návštevu drevených kostolíkov miestnej pravoslávnej cirkvi, múzeí v prírode, prechádzku v okolí vodných objektov ako vodná nádrž Starina, či Morské oko vo Vihorlatskom CHKO.

Program sme pre Vás opäť pripravili bohatý a v rámci piatich dní a takmer tisícky najazdených kilometrov navštívime všetky TOP a NAJ NP Poloniny a CHKO Vihorlat.

PROGRAM:

1.deň:

Turistika v CHKO Vihorlat – zapísané do zoznamu UNESCO

Náučný chodník Morské oko, ktoré je tretím najväčším prírodným  jazerom na Slovensku (po Štrbskom a Veľkom Hincovom plese) cez najkrajší prírodný útvar v tejto oblasti Sninský kameň až na Sninské rybníky, ktoré sú tzv. biokúpaliskom  – dĺžka 4:30hod/11km s prevýšením 700m

Presun do Uliča, kde budeme ubytovaní

2. deň

Výstup na najvyšší vrch Polonín Kremenec vo výške 1221m.n.m z Novej Sedlice, ktorá je najvýchodnejšou obcou Slovenska. Výstup na tento vrch je obtiažny čo sa týka prevýšenia, ale aj dlhej nástupnej cesty (4km). Na jeho vrchole nás však čakajú nielen krásne výhľady ale aj žulový monument, ktorý symbolizuje hraničné miesto medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou.

Nová Sedlica – Kremenec  – hrebeňová túra po hraničnom pásme – Čierťaž – Nová Sedlica – dĺžka 7:40hod/19,6km s prevýšením z 389m na 1221m

3.deň:

Rusínska dedinka Ulič a Náučný chodník Miroslava Poliščuka (zakladateľa dobrovoľnej ochranárskej organizácii vo Východných Karpatoch) – vyhliadka Holica (výhľady aj na ukrajinské Poloniny) – Ulič – celkovo 3:30hod/10km

Po tom čo si prehliadneme miniatúry drevených kostolíkov v múzeu prírody, vyberieme sa pozrieť si ich naživo do dediniek v okolí – Uličské Krivé, Ruský Potok, Topoľa a nakoniec zavítame aj do neďalekého Stakčína, kde sa nachádza vodná nádrž Starina, najväčšia zásobáreň pitnej vody na Slovensku.

4.deň:

Turistika na Riabu skalu (1168m), tretí najvyšší vrch Bukovských vrchov, zaradených do zoznamu UNESCO. Trasa bude viesť od rusínskej dedinky Runina, smerom na Ďurkovec (1188m), ktorý sa už nachádza na slovensko-poľskom hrebeni. Po ňom sa dostaneme už na spomínanú Riabu skalu, nazývanú aj Jarabá skala.

Putovanie ukončíme v Novej Sedlici pri známom domčeku deduška Večerníčka. Celkovo trasa meria 6:06hod/15,8km s prevýšením 952m.

5. deň:

Cestou domov sa zastavíme v Medzilaborciach, aby sme navštívili miestne Múzeum Andyho Warhola a následne sa vyberieme na našu poslednú túru smerom od dedinky Čertižné, kde sa po turistickej trase opäť hrebeňom slovensko-poľskej hranice dostaneme až na Dukliansky priesmyk.

Tu si pozrieme nielen vyhliadku, z ktorej pozoroval postupujúcu armádu gen. Ludvik Svoboda, ale zároveň navštívime aj múzeum vojny pod holým nebom a pamätník na Dukle. Trasa bude dlhá 14,1km a prejdeme ju bez väčšieho prevýšenia za 4:30hod.

V prípade že by ste nechceli absolvovať vysokohorské túry, v dedinke Ulič, v ktorej budeme bývať je viacero turistických trás v podobe náučných chodníkov, ktoré sa dajú absolvovať ako náhradný program.

Do programu zaradíme aj pozorovanie nočnej oblohy v unikátnom Parku tmavej oblohy. Vďaka okolitým horám, ktoré znemožňujú priamu viditeľnosť umelých svetiel miest a dedín je na oblohe vidno inde iba výnimočne viditeľné objekty a útvary. Napr. vo veľkomestách je viditeľných sotva 20 hviezd, vo väčších mestách okolo 200 a v Poloninách vyše tisícky.

UBYTOVANIE:

Zabezpečené v chalupe pre max. 9 ľudí, v troch spálňach s tromi WC+sprchy, bez stravy. Chalupa sa volá Hafičová chyža a nachádza v jednej z rusínskych dediniek blízko ukrajinských hraníc.

STRAVA:

bez stravy, možnosť stravovania sa v miestnych reštauráciách, príp. naše osvedčené grilovanie v priestoroch záhrady na chalupe

CENA VÝLETU: 199€

zahŕňa: prepravu (cca 1000km), ubytovanie na 4 noci, sprievod

UPOZORNENIE: keďže sa budeme pohybovať blízko ukrajinských hraníc, nie je vylúčené, že v rámci zmeny programu navštívime aj Ukrajinu. V tom prípade budete potrebovať aj pas, keďže táto krajina sa nachádza mimo EÚ.

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
« 01.07.2020 » Sninský kameň, Vinianske jazero, Morské oko
« 02.07.2020 » Kremenec, Kolonické sedlo
« 03.07.2020 » Stakčín, Starina, Gazdoráň, Topoľa
« 04.07.2020 » Riaba skala, Nová Sedlica