Národné parky USA, pripravujeme

Národné parky USA, pripravujeme

Prírodné útvary, skalné monumenty, údolia, rieky, cesty i mestá. To všetko nás čaká pri 19-dňovom poznávacom výlete cez päť štátov a sedem národných parkov Severnej Ameriky. Výlet organizujeme v spolupráci s CK Mirotravel http://mirotravel.sk/

1.deň: 

odlet z Európy

2.deň:

Prílet do Denveru v štáte Colorado, požičanie auta, ubytovanie sa, prehliadka centra.

Denver je hlavným mestom štátu Colorado. Dostal prezývku Mile High City, pretože jeho nadmorská výška je presne jedna míľa. Mesto je centrom oblasti Veľkých prérií, ktoré sa tiahnu od Skalnatých hôr až ku rieke Mississippi a ktoré budú našim cieľom najbližšie dni. Prehliadka mesta bude pozostávať najmä z prechádzok po jednom z mestských parkoch, ktorých je tu takmer dvesto. Preto sa Denver nazýva aj zeleným mestom. Je tu však aj množstvo mrakodrapov a pamätihodností. Jednou z budov, ktorá upúta našu pozornosť je aj budova Kapitol, ktorej kupola je vyzdobená plátkami 24-karátového zlata, aby pripomínala niekdajšiu zlatú horúčku. V budove sídli coloradský guvernér.

3.deň:

Skoro ráno opúšťame Denver a v zapožičanom aute vyrážame do susedného štátu Utah, konkrétne do mestečka Moab. Od Denveru je vzdialené 355míl, čo je 577km, ktoré by sme mali zvládnuť za necelých 6 hodín jazdy v aute. V poobedňajších hodinách navštívime Dead Horse Point a Canyonlands.

Dead Horse Point je národným parkom nachádzajúcim sa blízko rieky Colorado. Nachádzajú sa tu dychberúce zvislé útesy, ktoré sa týčia nad kaňonmi pod nimi. Krajina ma charakter púšte a svoj názov dostala podľa legendy, kedy miestni kovboji v 19.storočí práve tu stavali ohrady z tiel koní, ktoré tu zahynuli od vyčerpania a smädu.

Canyonlands je ďalším národným parkom, ktorý bol vytvorený po milióny rokov roztápajúcim sa ľadovcom. Ten vyformoval v skalných útesoch nádherné kaňony a tiesňavy. 

4.deň:

Turistika v 6km vzdialenom NP Arches v oblasti Devils Garden.  Národný park Arches sa nachádza vo východnej časti štátu Utah. Oblasť je zaujímavá tým, že je tu viac ako dvetisíc pieskovcových oblúkov, ktoré boli vytvorené vplyvom poveternostných podmienok, najmä však eróziou. My sa prejdeme trasou, kde budeme míňať sedem najpôsobivejšich oblúkov: Pine Tree Arch, Landscape Arch, Partition Arch, Navajo Arch, Double O Arch, Dark Arch a Private Arch.

5.deň:

Cestou do Blandingu, ktorá trvá necelú hodinu navštívime  Big Spring Canyon Overlook, ktorý nam poskytne nádhernú panorámu na okolitú prírodu. Po troch dňoch aktívnej turistiky si doprajeme krátku prechádzkovú trasu plnú vyhliadok na skalné útvary a na červeno zafarbenú pieskovcovú krajinu.

6.deň:

Po dva a pol hodine a 300 kilometroch nás čaká  putovanie púštnou krajinou, popod tri majestátne prírodné mosty vytvorené  vodou zo starobylého mora, ktoré pokrývalo túto oblasť. Naše cesty povedú aj do Monument Valley – Údolia monumentov v indiánskej rezervácii kmeňa Navaho s obrovskými skalnými vežami známymi z amerických westernov. Monument Valley je región, ktorý sa nachádza v Coloradskej náhornej plošine, na južnej hranici so štátom Arizona. Oblasť je charakteristická množstvom červených pieskovcových útvarov, ktoré sa týčia z plochého údolia. Najvyšší z nich dosahuje výšku 300 metrov nad dolinou.

7.deň:

Po príchode do mestečka Williams (3hod, 206km) , ktoré je známe ako brána do Grand Canyonu a zároveň je aj posledným mestom na historickej Route 66 sa prejdeme práve po tejto legendárnej ceste. Vznikla ako súčasť amerického diaľničného systému a oficiálne bola otvorená 11.novembra 1926. Pôvodne merala takmer 4 tisíc km a tiahla sa od Chicaga, cez Oklahomu, Texas, Arizonu až do Kalifornie, kde posledným mestom bolo Los Angeles. V povedomí mnohých Američanov táto cesta zostáva ako „Matka ciest“ alebo „Hlavná ulica Ameriky“ a preto jej sláva je aj večne živá v podobe množstva amerických piesní či románov v ktorých sa spomína.

8.deň:

Jeden z najväčších zážitkov nášho výletu zažijeme na  turistickom chodníku nad Grand Canyonom.  Nachádza sa v severnej časti štátu Arizona a preteká ním rieka Colorado. Keďže je takmer 2km hlboký a 29km dlhý, je prezývaný aj najväčšou priepasťou sveta. Steny kaňonu sú tvorené viacnásobnými vrstvami vápenca a pieskovca. Vďaka nádherným scenériám a vzácnej prírode bola táto oblasť vyhlásená na Národný park už od roku 1919.

9.deň:

Po ceste do Las Vegas (3,5hod a 355km) v susednom štáte Nevada sa zastavíme na priehrade Hoover Dam na rieke Colorado so svojim 221 metrov vysokým priehradným múrom. Večer si užijeme atmosféru Las Vegas.

10.deň:

Celodenný oddych a vychutnávanie atrakcií ,,hriešneho mesta“ Las Vegas, ktoré sa považuje aj za centrum herní a hazardu. Bolo založené v púšti v roku 1905. Oddych využijeme aj na pláži Mandalay Bay, ktorá je dlhá až 4,5km a jej súčasťou je aj akvárium so slanou vodou, v ktorom sa nachádzajú žraloky.

11.deň:

Presun do Salt Lake City, (680km/7hod) po ceste turistika v NP Zion. Národný park Zion je najstarším národným parkom v štáte Utah. Rovnako ako NP Grand Canyon bol za národný park vyhlásený už v roku 1919. Park ponúka pestrú paletu prírodných krás, napr. úžinu Zion Canyon, ktorá je dlhá 24km a takmer kilometer hlboká. My vystúpame na vrchol Angel´s Landing, ku ktorému vedie množstvo serpentín s krásnym výhľadom na okolitú krajinu.

12.deň:

Prehliadka Salt Lake City a turistika v okolí mesta. Salt Lake City je hlavným mestom štátu Utah. Známym sa stalo aj vďaka zimným olympijských hrám, ktoré sa tu odohrali v roku 2002. Svoj názov dostalo mesto podľa Veľkého soľného jazera, na južnom brehu ktorého sa nachádza. V rámci prehliadky mesta si prezrieme hlavné námestie, kde sa nachádza Mormonský chrám so zaujímavou architektúrou a neďaleký povrchový lom Bingham canyon, ktorý je najväčším lomom na ťažbu medi vo svete.

13.deň:

Presun do mesta Jackson vo Wyomingu (5hod/450km) – turistika v okolí horského mesta v NP Grand Tenton. Tento národný park sa nachádza v severozápadnej časti štátu Wyoming. Je zaujímavý svojimi vysokými štítmi, ktoré siahajú do výšky 2000 m.n.m

14.deň:

Presun do 16km vzdialeného NP Yelowstone, turistika a najväčšie gejzíry národného parku. Absolvovanie ródea v Cody. Národný park Yelowstone je najstarším národným parkom na svete. Bol založený už v roku 1872. Je plný horúcich gejzírov, vodopádov a jazier. Keďže jeho rozloha je takmer 9 tis. km2, okrem štátu Wyoming zasahuje aj do štátov Idaho a Montana. Okrem rastlinstva tu nájdeme aj vzácne živočíchy, ako sú medvede grizly, vlci, losy a bizóni. Vďaka svojej jedinečnosti a aj vzácnemu prírodnému ekosystému bol tento národný park vyhlásený za pamiatku zapísanú do Zoznamu Unesco od roku 1978.

15.deň:

Presun 600km/6,5 hod smerom do Big Horn Canyone   na severe štátu Wyoming a juhu Montany. Krátka turistika v krajine rôznorodých lesov, hôr, horských prérií, hlbokými kaňonmi, širokými údoliami, občas púšťou a mokraďami.

16.deň:

Presun ku prírodnému útvaru Devils Tower, odtiaľ do Cheyenne. (514km/6hod)

17.deň:

Voľný deň, nákupy, alternatívne turistika, prehliadka mesta Cheyenne hlavným mestom štátu Wyoming, kde navštívime aj Curt Gowdy State park, plný turistických a cyklistických trás a rovnako aj množstvom oddychových a relaxačných miest. 

18. a 19.deň:

odlet a prílet do Európy

Predbežná cena výletu: 1650€ + spiatočná letenka do 900€

zahŕňa: dopravu na zájazde prenajatým klimatizovaným mikrobusom, ubytovanie v moteloch s raňajkami, služby sprievodcu, vstupy do národných parkov, poistenie CK proti úpadku.

nezahŕňa: spiatočná letenka Viedeň alebo Budapešť – Denver, iná strava okrem raňajok, poistenie, prípadné fakultatívne výlety.

 

 

Ak máte predbežný záujem, vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená