Plavba na Slanický ostrov

Plavba na Slanický ostrov

Oravská kotlina na severe našej krajiny bola oddávna vystavovaná častému odlesňovaniu a dedinky, ktoré sa uprostred nej nachádzali tak boli z dôvodu chýbajúceho horstva počas prudkých lejakov častokrát zaplavované. Voda spôsobovala nielen škody na ľudských príbytkoch, ale občas si vyžiadala i ľudské životy.

A práve táto skutočnosť bola hlavným dôvodom na to, aby sa už koncom 19.storočia začalo uvažovať o vybudovaní priehrady, ktorá by zabezpečila nielen reguláciu zrážok ale i stav hladín okolitých riek. Napriek tomu, že prvý projekt bol na stole už v roku 1870, s jej výstavbou sa začalo až o ďalších osemdesiat rokov neskôr.  Obyvatelia šiestich maličkých dediniek v údolí boli nútení v rámci zachovania svojej bezpečnosti opustiť svoje príbytky, aby ich následne zaplavilo 375,5 m3 vody. Vznikla tak unikátna Oravská priehrada, ktorá okrem iného plní aj funkciu vodnej elektrárne.

Jednou zo zatopených dediniek bola aj Slanica. Vďaka tomu, že bola najvyššie položenou zo všetkých, zachoval sa z nej kopec s kalváriou a kostolom. Na vodnej hladine priehrady  tak vznikol zaujímavý ostrov, ktorý dostal pomenovanie Slanický ostrov, s prívlastkom ostrov umenia, keďže sa tu nachádza galéria i lapidárium.

V neďalekom Námestove, ktorého 1/3 územia bola tiež zaplavená sídli plavebná spoločnosť, ktorá  organizuje výletné plavby na Slanický ostrov. V rámci 90 minútovej plavby zavítame na ostrov, kde si môžeme pozrieť už spomínanú galériu v Kostole Povýšenia sv. Kríža, torzo pôvodného a dnes už iba symbolického cintorína, či lapidárium „Oravskej kamenárskej tvorby“. Uprostred ostrova stojí aj socha Antona Bernoláka, rodáka z obce Slanica.

V maličkej obci blízko Námestova, ktorá nesie meno Klin sa nachádza doslova svetový skvost. Už od roku 2008 totiž na kopci Grapa nad dedinou vo výške 686 m.n.m. stojí socha Ježiša Krista. Vysoká 9,5m s rozpätím rúk 7m a váhou 23 ton. Rio de Klin, tak ju nazývajú miestni i turisti. Vo svete sa nachádzajú len tri podobné sochy. Najznámejšia je nad mestom Rio de Janeiro, druhá v portugalskom Lisabone a tretia práve tu. Ku soche vedie niekoľko turistických chodníkov, ktoré nás za necelých 30 minút privedú rovno ku nej.

Náš výlet teda bude mať podobu výletnej plavby spojenej s poznávaním oravskej kultúry a histórie a okoreníme ju aj krátkou turistikou na vrch Grapa. A čerešničkou na záver, vlastne na úplný začiatok výletu bude návšteva unikátneho Múzea kávy v Krušetnici. Mladý barista nás prevedie nielen svetom kávy ale i miestnosťami prerobeného starého domu, kde ani jednu stenu nenájdete holú. Všetky sú totiž oblepené kávovými zrnkami.

PROGRAM:

06:30 hod odchod zo ZH s nástupnými miestami v prihlasovacom formulári

09:00 hod návšteva Múzea kávy v Krušetnici (2€)

11:00 hod plavba na Slanický ostrov (dosp. 6€, dôchodci 4€, deti 2€)

13:00 hod obed v miestnej reštaurácii, príp. krátke občerstvenie

14:00 hod turistika na vrch Grapa (1,4km/22min/200m prevýšenie)

16:00 hod odchod smerom do ZH so zastávkou v Jasenovej, kde sa nachádza rodný dom Martina Kukučína

19:00 hod najneskorší príchod domov

 

 

CENA VÝLETU: 22€

zahŕňa prepravu ZH-Námestovo a späť, sprievod

 

 

 

 

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená