Dunajské luhy a plavba po Malom Dunaji, pripravujeme na rok 2021

Dunajské luhy a plavba po Malom Dunaji, pripravujeme na rok 2021

Pôvodne sme chceli výlet do Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy naplánovať ako jednodňový výlet. Je tu však toľko zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu, že sme sa rozhodli k jednému dňu pridať ďalšie dva.

Keď sa povie Podunajská nížina, väčšina z nás si predstaví obrovský kus rovinatého územia, na ktorom sú v prevažnej miere polia a okrem toho nič extra zaujímavé. Keď sa však na ňu pozrieme trochu detailnejšie, zistíme, že táto nížina môže byť veľmi zaujímavou turistickou oblasťou. Napriek tomu, že tu nenájdeme takmer žiadne vrchy.

Asi najznámejším územím tejto oblasti je Žitný ostrov, ktorý sa vďaka svojej polohe medzi Dunajom a jeho ramenom Malým Dunajom stal najväčšou zásobárňou pitnej vody v Strednej Európe. Vzácnu flóru a faunu myslím netreba ani spomínať. Snáď iba to, že tento riečny ostrov je fenoménom v podobe dosky rovnej ako stôl tiahnucej sa od Bratislavy až po Komárno a pod ňou sa skrývajúcej jamy naplnenej dunajským štrkom a pieskom. V najhlbšom mieste s hrúbkou až 500 metrov.

Okrem splavu na plti alebo kanoe po Malom Dunaji, máme pripravených aj niekoľko turistických trás po náučných chodníkoch alebo po turistických trasách vedúcich popri mŕtvych ramenách Dunaja, ktorých je tu niekoľko desiatok. Väčšina územia sa nachádza v CHKO Dunajské luhy, kde platí najvyšší piaty stupeň ochrany prírody.

Video z nášho posledného výletu TU

 

1.deň:

Náučný chodník Dunajskými luhmi – 6 zastávok, ktoré absolvujeme 30min peši a 30min plavbou na lodi s výkladom lesníckeho sprievodcu so začiatkom pri Vodnom diele Gabčíkovo.

Následne budeme pokračovať smerom na Ostrov orliaka morského, ktorý patrí medzi Národné prírodné pamiatky. Na turistickom chodníku sa nachádza niekoľko pozorovateľní vtáctva. Celý čas sa budeme pohybovať medzi mŕtvymi ramenami rieky Dunaj. Túru ukončíme v dedinke Bodíky, ktorá tým, že sa nachádza na pravej strane umelej hrádze Dunaja, je izolovaná od ostatného územia. Celkovo je trasa dlhá 20,4km, samozrejme bez prevýšenia.

2.deň:

Náučný chodník od mlyna ku mlynu – 8 zastávok, ktoré absolvujeme výlučne na motorovej plti so sprievodcom, príp. individuálne na dvoj-trojmiestnych kanoe. Plaviť sa budeme tentokrát po Malom Dunaji od Tomášikova až po Jahodnú, kde okrem fauny a flóry budeme mať možnosť vidieť unikátne technické pamiatky v podobe vodných mlynov. Plavba je dlhá 10km a trvá 90min. Cena plavby na osobu je 14€, deti 12€

Po plavbe sa ešte vydáme na 10km dlhú turistiku pozdĺž ďalšej Národnej prírodnej rezervácie Klátovské rameno, ktoré sa nachádza už v spomínanom 5.stupni ochrany prírody. Putovať budeme od Dunajského Klátova, kde sa nachádza ďalší z vodných mlynov a túru ukončíme v maličkej dedinke Horné Mýto. V objekte vodného mlynu je sprístupnené aj múzeum.

3.deň:

Posledný deň si doprajeme návštevu unikátnej Oázy sibírskeho tigra v Kostoľanoch pri Dunaji. Potom sa presunieme do Ivanky pri Dunaji, kde si pozrieme pamätník venovaný tragickému úmrtiu generála M.R.Štefánika. Pamätník je aj začiatkom Štefánikovej magistrály vedúcej až do Brezovej pod Bradlom, kde sa nachádza Mohyla na Bradle. My však zvolíme kratšiu cestu a to na zaujímavú zrúcaninu hradu Čeklís, nachádzajúcu sa nad Ivankou pri Dunaji. Vedie ku nemu cesta popri nemenej pútavému miestnemu kaštieľu.

UBYTOVANIE:

Ako je našim zvykom, vybrali sme to najlepšie zo všetkých možností, a to Penzión Alba Regia s dvoj a trojposteľovými izbami, s možnosťou dokúpiť si raňajky alebo polpenziu. Výhodou tohto penziónu je jeho poloha uprostred turistického centra tesne pri ramene Malého Dunaja.

CENA VÝLETU: 139€

zahŕňa: prepravu, sprievod, ubytovanie

nezahŕňa: stravu a poplatky za plť/kanoe

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
« 07.08.2020 » CHKO Dunajské luhy
« 08.08.2020 » Plťou od mlyna ku mlynu, Malý Dunaj, Klátovské rameno
« 09.08.2020 » Korzo Zálesie, rameno Malého Dunaja