Gellért kúpele v Budapešti

Gellért kúpele v Budapešti

Prvá zmienka o zázračnej vode vyvierajúcej na území dnešných kúpeľov pochádza z 15. storočia. Tieto kúpele obľubovali najmä Turci, pretože prameň bol horúcejší a výdatnejší než pramene na budínskej strane. V 17. storočí boli kúpele prezývané ako Blatné kúpele (Sárosfürdő), kvôli jemnému bahnu, ktoré sa usadilo na dne bazénov.

Svetoznáme a aj zahraničnou klientelou obľúbené Gellért kúpele postavené v secesnom slohu boli otvorené v roku 1918. Pred štyrmi rokmi teda oslávili svoju storočnicu. V roku 1927 boli rozšírené o bazén s umelým vlnobitím, v roku 1934 o perličkový kúpeľ. 

Počas kúpania sa v piatich sedacích a jednom plávacom bazéne vo vnútri môžte obdivovať množstvo sôch a sošiek umiestnených po ich obvode. Atmosféru dotvára aj originálna pyro-granitová výzdoba stien.

Kúpele sú zásobované z prameňa vyvierajúceho z hĺbky vrchu Gellért. Vápnikovo-horčíkovo-hydrokarbonátová voda obsahuje sodík, síričnany, chloridy a veľké množstvo fluoridov. Pobyt vo vode je liečivý pre ľudí s degeneratívnym ochorením kĺbov, s chorobami chrbtice, zápalov kĺbov, arterosklerózou, či poruchami krvného obehu. Okrem vnútorných bazénov sú k dispozícii aj tri vonkajšie. Bazén s umelým vlnobitím, sedací bazén so zážitkovými prvkami a detský bazén. 

Podrobnejšie info:

Sauny: infra, fínska, parná

Sprchy a WC sú umiestnené na každom kroku

Reštaurácia s teplou i studenou kuchyňou

upozornenie: do bazéna určeného na plávanie Vás bez kúpacej čiapky nepustia, odporúčame zobrať si aj župan

Vstupné:

Jednotná cena vstupu na osobu: 6.200HUF/17,50,-EUR (platí si každý účastník sám pri pokladni)

obsahuje celodenný vstup do areálu, vrátane použitia sáun (voľný pohyb bez obmedzenia)

všade sa dá platiť aj platobnou kartou, takže forinty si meniť nemusíte

viac info na web stránke kúpeľov: http://www.gellertfurdo.hu/

Na pobyt v bazénoch bohate stačí 4-4,5 hodiny, najlepšie v podvečerných hodinách, kedy je vonkajší bazén nádherne osvetlený. Preto sme pre Vás pripravili aj doobedňajší program v podobe malej prechádzky po hradnom vrchu. 

Na vstup do kúpeľov sa vyžaduje COVID-pas.

PROGRAM:

06:00 – odchod zo ZH (nástupné miesta viď prihlasovací formulár)

09:30 – 13:00 hod – prehliadka areálu Budínskeho hradu, Rybárskej bašty, chrámu sv. Matúša, presúvať sa môžeme aj historickým metrom (celodenný lístok stojí 1650HUF/5€)

13:30 – 17:30 hod – pobyt v Gellert kúpeľoch

17:30 hod – odchod do ZH s predpokladaným príchodom do 21:00 hod

CENA VÝLETU: 35€

zahŕňa: sprievod a prepravu ZH – Budapešť a späť

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená