Prechod tiesňavou Rám Szakadék

Prechod tiesňavou Rám Szakadék

Opäť po kratšom čase sa vyberieme ku našim južným susedom do Maďarska, konkrétne do pohoria Piliš vo Vyšehradských vrchoch. Prejdeme sa spoločne roklinou pripomínajúcou tiesňavy Slovenského raja. A aj keď je oveľa kratšia, je rovnako očarujúca. Vystúpime na vyhliadku Reszó, neveľký vrch Dobogókő a prejdeme sa popri liečivých Obradných skalách.

Začneme v dedinke Dőmős a pohodlným dobre značeným lesným chodníkom sa dostaneme k rokline Rám Szakadék. Prechod roklinou trvá necelú hodinu. Budeme prechádzať popri vodopádoch stúpajúc po rebríkoch a pridŕžajúc sa železných lán (odporúčame rukavice).

Po prejdení roklinou sa dostaneme na vyhliadku Reszó a následne na vrch Dobogókő vo výške 700m. Je to skôr vyhliadková plošina, ktorá nám poskytne výhľady na neďaleko stojace Divoké skaly. Pod vrchom je niekoľko okružných trás, my si vyberieme dva kilometre dlhý okruh okolo Obradných skál, kde šamani vykonávajú svoje rituály. Miestom totiž údajne prechádza srdcová čakra Zeme, a tak by mala z okolitých skál prúdiť liečivá energia. V roku 2006 práve z tohto dôvodu navštívil vrch Dobokógő aj Dalajláma.

Na konci celej trasy nás čaká posledná vyhliadka, z ktorej je nádherný výhľad na ohyb Dunaj, mestečko Nagymaros a zrúcaninu hradu Vyšehrad.

POPIS TRASY:

Dömös – tiesňava Rám Szakadék – vyhliadka Reszó – vrch Dobogókő  – Obradné skaly – vyhliadka Prédikálószék – Divoké skaly – Dömös

NÁROČNOSŤ TRASY:

Celá túra je nenáročná, s minimálnym prevýšením (vhodná aj pre deti). Je však dlhšia, cca 22 km a zvládnuť by sme ju mali za 7 hodín aj s prestávkami.  Na trase je aj niekoľko zostupových chodníkov, takže túru je možné kedykoľvek skrátiť.

CENA VÝLETU: 35€

zahŕňa: prepravu a sprievod

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená