Jeseníky s Pradědom a Králickým Sněžníkom

Jeseníky s Pradědom a Králickým Sněžníkom

Krása hôr nie je daná ich výškou a strmosťou štítov, ale predovšetkým harmóniou, rôznorodosťou tvarov, farieb a vôní pôsobiacich na všetky naše zmysly. Pravdivosť týchto slov pozná každý, kto do Jeseníkov zavíta.

Jesenícka oblasť sa nachádza na severnom okraji Moravy a českej časti Slezska. Chránenú krajinnú oblasť Jeseníky zahrňuje Hrubý Jeseník a priľahlé časti Hanušovickej a Zlatohorskej vrchoviny.

Tak ako vládne Krkonošiam Krakonoš, nad Jeseníkmi drží svoju ochrannú ruku bájami opradený Praděd. Od napamäti úzkostlivo stráži všetky svoje poklady, husté horské lesy, ba aj pôvodné pralesy, ktoré sa v strmých svahoch menia na zurčiace vodopády, obrie kamene zoskupené do bizarných tvarov prebúdzajúce v ľuďoch fantázie, ktoré dali vznik mnohým legendám.

Prví výletníci začali krásu Jeseníkov obdivovať už od prelomu 18.-19.storočia. Od tej doby sú tieto najvyššie moravské hory s turistikou neodmysliteľne spojené.

My sa spoločne vyberieme na tie najkrajšie miesta Jeseníckej oblasti. Náučnou stezkou Bílá Opava sa dostaneme ku vysielaču Praděd a nasledujúci deň zas pohodovým chodníkom popri prameni rieky Moravy vystúpame na vrchol Králického Sněžníka (1424m), ktorý sa nachádza blízko poľskej hranici. 

Kus adrenalínu si užijeme aj na vyhliadke Stezka v oblacích, ktorá svojím tvarom a originalitou priťahuje ročne tisícky turistov. A nevynecháme ani novinku v podobe 750m dlhej visutej lávky spájajúcej chatu Slaměnka s protiľahlým kopcom Chlum.

Posledný deň ešte stihneme výstup na vrch Medvedej hory s vyhliadkou Rysí skála. Pre tých, ktorí majú radšej históriu a kultúru máme pripravenú návštevu zámku Velké Losiny, či Muzeum papíru s ukážkami ručnej výroby papieru.

PROGRAM:

1.deň

odchod smerom do kúpeľného mesta Karlova Studánka

prechod Bílou Opavou – najkrajšou náučnou stezkou Jeseníkov s podmanivými horskými bystrinami  (6km – 1,5 hod)

výstup na piaty najvyšší vrch CZ – Praděd (1491), možnosť navštíviť vyhliadku na vysielači s rovnakým názvom (80 CZK) – (3km po asfaltovej ceste)

presun na Dolní Moravu – výstup lanovkou na 55 metrov vysokú vyhliadku Stezka v oblacích (vstupné spolu s lanovkou 350 CZK), balík: spiatočná lanovka, Stezka v oblacích a visutý most – 1105,-CZK/45€

2.deň

výstup na Králický Sněžník  (1424m) popri prameni rieky Moravy, cestou zastávka na rozhľadni Stříbrná Twiggy – celodenná turistika, 17km cca 7 hod, prevýšenie 970m

3.deň

výstup lanovkou na Medvědí horu s vyhliadkou Rysí skála (obojsmerná lanovka 350,-CZK) prípadne návšteva zámku Velké Losiny (140,-CZK)

pre viac informácií pozri aj videá na konci stránky alebo fotogalériu z minuloročného výletu:

1. deň: https://lnk.sk/gi27

2. deň: https://lnk.sk/sbdm

3. deň: https://lnk.sk/blit

UBYTOVANIE:

ubytovanie bez stravy zabezpečené v apartmánoch v penzióne U Žaloudku v centre Dolní Moravy: https://apartmany-u-zaloudku.hotel.cz/ubytovanie/

CENA VÝLETU: 179€

zahŕňa: prepravu, ubytovanie na dve noci v penzióne bez stravy

nezahŕňa: poplatky na lanovky a vstupy (v texte)

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená