Plavba po Baťovom kanáli

Plavba po Baťovom kanáli

Historická vodná cesta, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1934-1938 bola pôvodne určená na reguláciu spodnej vody a zároveň hladiny neďalekej rieky Moravy. Svoje pomenovanie Baťov kanál dostala po známom podnikateľovi, ktorý túto vodnú cestu začal využívať na prepravu nákladu potrebného pre svoje továrne v Otrokoviciach.

Po druhej svetovej vojne bola značná časť kanálu zničená a keďže prestala plniť svoj pôvodný účel, nahradil ho účel iný, rekreačný. Vďaka obnove dnes už unikátnej technickej pamiatky nachádzajúcej sa v regióne Slovácko, môžu vodnú plavbu využívať aj jej návštevníci, ktorí sa na člnoch veľkých i malých plavia v oboch smeroch od Skalice až do Otrokovíc a naspäť. Celá trasa je dlhá 56km a mnohí si na ňu vyčlenia týždeň i viac, aby sa mohli preplavovať z mesta do mesta a prespávať v kajutách lodí. Keďže to býva plavba na pokojnej stojatej vode lemovanej okolitou prírodou a častokrát sprevádzaná plávajúcimi kačkami či lietajúcimi čajkami, pripisovaný máva romantický charakter.

Romantickú plavbu však ponecháme novomanželom a my ju pojmeme tak ako u nás býva zvykom v relaxačnom turisticko-poznávacom štýle. Autobusom sa prepravíme do Skalice ležiacej takmer na hraniciach so susedným Českom, kde v miestnom prístave budú na nás čakať dva 8-miestne člny. Budeme ich mať prenajaté na celých 8 hodín, počas ktorých sa budeme plaviť cez prístavy Sudoměřice a Petrov, kde doplujeme do plavebnej komory, v ktorej sa vyrovnajú hladiny vody v kanály. Náš cieľ bude v mestečku Strážnice, ktoré je centrom Slovácka a leží na slovácko-moravskom pomedzí.

V Strážnici navštívime Múzeum dediny Juhovýchodnej Moravy, ktoré je ukážkou ľudového staviteľstva jednotlivých oblastí regiónu Slovácko. Od roku 1981 sú návštevníkom sprístupnené areály Kopaníc, luhačovického Zálesia, regiónu Horňácko, vodných technických stavieb, vinohradnícky areál a areál lúčneho hospodárstva. Na záver dňa nás už bude čakať iba plavba späť do Skalice.

PROGRAM:

06:00 hod       odchod z Hodruši-Hámre s nástupnými miestami (viď prihlasovací formulár)

09:30 hod       príchod do Skalice

10:00 hod       plavba po Baťovom kanáli smerom cez hranice až do Strážnice

12:00 hod       obed v Strážnici, následne návšteva skanzenu ľudovej architektúry (vstupné do skanzenu: 120,-CZK dospelý, 60,-CZK deti/senior)

16:00 hod       odchod smerom späť do slovenskej Skalice

18:00 hod       odovzdanie člnov

18:30 hod       odchod do ZH s predpokladaným príchodom 21:00 hod

CENA VÝLETU: 69€

zahŕňa:

prepravu autobusom ZH-Skalica a späť, prenájom lode

nezahŕňa: stravovanie

V prípade Vášho záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená