Potulky po Rumunsku (poznávačka), 5.-9.6.2023 (po-pia)

Potulky po Rumunsku (poznávačka), 5.-9.6.2023 (po-pia)

Rumunsko, ako vieme je krajinou ležiacou na Balkánskom poloostrove, ktorej susedmi sú spolu s Maďarskom aj Ukrajina či Moldavsko.

Z dávnych čias socializmu ho poznáme skôr ako letovisko, toľko navštevované ľuďmi bažiacimi po oddychu na plážach Čierneho mora. Od tých čias sa veľa zmenilo. Causescov tvrdý režim zanechal na krajine a jej ľuďoch veľa nežiadúcich, skôr negatívnych stôp, ktoré by mohli potenciálnych návštevníkov skôr odradiť ako lákať.

Naša túžba a odhodlanie vydať sa na potulky Rumunskom boli však silnejšie a napriek varovaniam prichádzajúcich zo všetkých strán, či nechápavých pohľadov všetkých naokolo sme sa do zaznávaného Rumunska rozhodli vycestovať. Dnes ďakujem našej neochvejnej túžbe a zmyslu pre cestovanie a spoznávanie, že sme sa nenechali odradiť a môžem naozaj potvrdiť, že to bol jeden z našich naj cestovateľských zážitkov, aké sme kedy zažili. 

Našťastie sme nemuseli tak ako naši rodičia pred štyridsiatimi rokmi cestovať v nepohodlných škodovkách, ktoré o klíme mohli iba snívať. Za to sme zhliadli krajinu, ktorá v sebe ukrýva  neskutočné krásy v podobe starobylých historických miest, či horských masívov s tyrkysovými plesami. Navštívili sme krajinu, ktorá nás tak očarila, že sme sa po roku opäť vrátili a umocnili tak dojem, ktorý sme z nej pri prvej návšteve nadobudli.

Aj keď je plánovanie poznávacieho pobytu v Rumunsku dosť náročnou záležitosťou aj vzhľadom k veľkým vzdialenostiam od najzaujímavejších výletných miest, rozhodli sme sa predsa len pustiť sa do toho. Chceme totiž aj ostatným sprostredkovať všetko to, čo táto krajina ponúka a to v limitovanom čase piatich dní. 

Cesta do samotného Rumunska dlhá nie je. Prechádza maďarskými diaľnicami a o necelých 5 hodín už môžeme meniť eurá za Lei v hraničnom meste Nadlak. Nadlak je mestom, v ktorom žije početná komunita Slovákov, takže netreba sa diviť, keď Vám na benzínke podávajú kávu s ľubozvučnou slovenčinou. 

Stredoveký hrad v ktorom istý čas prebýval slávno-neslávny knieža Vlad III., vládca Valachie (terajšie Rumunsko), prehliadka neďalekého mesta Deva, pevnosti nad ním a nezabudnuteľná jazda Transfagarašskou magistrálou s nekonečnými serpentínami až ku horskému jazeru Balea. Tak bude vyzerať náš prvý a druhý deň pobytu.

Tretí deň budeme putovať do neďalekej Transylvánii, kde navštívime legendami opradený hrad Bran, sídlo tajomného grófa Draculu, už spomínaného Vlada III. Poobede sa už presunieme do mestečka Sinaia, ktoré Rumuni nazývajú aj perlou Karpát. Keď si prezrieme honosný a rozprávkový palác Peleš, kde mal Caucescu letné sídlo, vyberieme sa o kúsok vyššie. Obďaleč sa totiž nachádza pohorie Bucegi, kde na jeho najvyšší bod (2.000m.n.m) sa necháme vyviesť lanovkou. 

Blíži sa štvrtý deň a ten venujeme prehliadke jedného z najstarších rumunských miest, ktorým je Sighișoara. V jeho historickom centre, ktoré je zaradené medzi pamiatky UNESCO nájdeme i rodný dom grófa Vlada III. Draculu. Deň ukončíme návštevou ďalšieho historióu poznačeného mesta Cluj-Napoca, známejšieho pod názvom Kluž. Historické budovy, pravoslávne kostoly, ale aj impozantná socha či rodný dom jedného z bývalých uhorských kráľov Mateja Korvína. To všetko absolvujeme na podvečernej prechádzke rozsvieteným mestom.

Posledný piaty deň budeme už cestovať domov. Ale cestou určite nevynecháme populárnu soľnú baňu Turda Salina, ktorá v mnohom pripomína poľskú Wieliczsku.

Video z návštevy soľnej bane Turda Salina: https://youtu.be/eUYYDqJPIWE

Zhruba takto budú vyzerať naše 5-dňové potulky po Rumunsku. Keďže prejdeme autom (9-miestnym) viac ako 2000 km, výlet bude náročnejší čo sa týka presunov a striedania ubytovaní. Cesty sú však zjazdné, dokonca na niektorých úsekoch lepšie ako u nás a ubytovanie je rovnako na dobrej úrovni. Ceny jedál a služieb sú lacnejšie ako u nás. No a programu sa samozrejme nemusíme striktne držať. Budeme menšia skupina, ktorá má tendenciu skôr sa dohodnúť a program upraviť podľa dohody. 

PROGRAM:

1.deň

ZH – NADLAK (hraničný prechod do Rumunska), zámena EUR za LEI

DEVA – ubytovanie sa v meste, pevnosť nad mestom a návšteva goticko-renesančného hradu CASTELUM CORVINUS, spájajúceho sa s kniežaťom Vladom III. (Dracula)

2.deň: 

TRANSFAGARAŠSKÁ MAGISTRÁLA – horská cesta vybudovaná rumunským diktátorom Ceausescu, ktorá nás autom dovedie takmer až na hrebeň pohoria FAGARAŠ k tyrkysovému jazeru LACUL BALEA ležiaceho vo výške 2034m

BRAŠOV – ubytovanie sa, ďalšie historické mesto, ktoré bolo v rokoch 1950-60 nazývané aj Stalinovým mestom. Podvečer sa na zalesnenom kopci rozsvecuje “hollywoodsky” nápis Brasov, ale pred ním to bol samozrejme nápis Stalin :-).

3.deň:

BRAN – prehliadka stredovekého Draculovho hradu v Brane

SINAIA – zámok Peleš – letné sídlo N. Ceausescu, jazda lanovkou do výšky 2000m.n.m

4.deň:

SIGHISOARA – prehliadka historického centra mesta

CLUJ NAPOCA (KLUŽ) – večerná prehliadka mesta

5.deň: 

TURDA SALINA – soľná baňa podobná tej vo Wieliczke, ibaže tu je pohyb v podzemí individuálny bez sprievodcu a zároveň bez strachu zo zablúdenia, takže to dáva prehliadke pridanú hodnotu

Predpokladaný návrat domov bude až niekedy okolo polnoci

CENA VÝLETU: 450€

zahŕňa:

prepravu 9-miestnym autom, cca 2000km

sprievod po mestách

ubytovanie v troch rôznych hoteloch (Deva, Brašov, Sinai, Cluj-Napoca), máme overených pár kvalitných trojhviezdičokových hotelov s dvojposteľovými izbami a s raňajkami, priebežne budem názvy hotelov aktualizovať

Viac foto z minuloročného výletu nájdete v galérii na týchto odkazoch:

1.deň: hrad Hunedoara

2.deň: Transfagarašská magistrála

3.deň: Bran, Brašov, Sinaia

4.deň: Kluž, Turda Salina, Sigishoara

V prípade záujmu o výlet vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
« 16.6.2017 » hrad Bran, zámok Peleš
« 17.6.2017 » Sighișoara
« 18.6.2017 » Turda Salina