Zalipie, Krakow a okolie, Wieliczka

Zalipie, Krakow a okolie, Wieliczka

Maličkú poľskú dedinku Zalipie by sme kľudne mohli nazvať aj poľskými Čičmanmi. Miestne domčeky sú však namiesto pravidelných bielych ornamentov pomaľované originálnejšie – kvetmi hrajúcimi všetkými možnými farbami.

Táto originálna tradícia vznikla pred vyše 100 rokmi, keď miestne gazdiné začali fľaky na stenách premieňať na kvetinové vzory. Tento zvyk sa čoskoro preniesol aj do exteriéru a usilovné dedinčanky krásne zveľaďovali aj vonkajšie steny chalúpok, plotov, mostíkov i studní. Používali pritom sadze, hlinu, vápno, mlieko, cukor, bielka či cesto. Štetce používali z konských, či dokonca aj ľudských vlasov. 

V súčasnosti v obci usporadúvajú súťaže o to, ktorá gazdiná dokáže nakresliť najkrajší kvetinový vzor na stenu domu. Robí sa tak aj na pamiatku Felicje Curylowej, ktorá bola asi najznámejšou z týchto maliarok. Pomaľovala si komplet celý dom, zvnútra aj zvonku, nevynechala ani nábytok, strop, či posteľné obliečky!

Pri našej krátkej návšteve sa poprechádzame uličkami tejto rozprávkovej dedinky, navštívime miestne múzeum, kostol a Dom Malarek, ktorý je miestnym kultúrnym a informačným strediskom.

Necelých 90 km od slovenských hraníc sa nachádza Krakow, druhé najväčšie mesto Poľska. Je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva, ktoré bolo postavené na obidvoch brehoch rieky Visly. Bohatá architektúra rozličných historických období sa zachovala a horizont mesta dodnes tvoria veže nespočetných kostolov. My sa zameriame na hlavné pamätihodnosti tohto historického mesta:

Pobudneme na námestí Rynek Główny, ktoré je veľkým stredovekým trhoviskom, keďže pochádza už z roku 1257. Svojimi rozmermi 200m x 200m sa radí medzi najväčšie námestia nielen v Poľsku, ale aj v celej Európe. 

Na námestí stojí Mariánsky kostol s dvoma odlišnými vežičkami, krytá budova trhoviska Sukiennice a Radničná veža, ktorá nám poskytne výhľad do ďalekého okolia.

Novinkou je aj návšteva dvoch vyhliadkových kopcov nad mestom, ktoré sa pýšia svojimi rozhľadňami a pevnosťami. Prvou z nich je Kopec Kosciuszko a druhou zas Srebna gora.

Spoločne navštívime aj Kráľovský hrad – Wawel, symbol samotného Poľska. Celých 500 rokov bol sídlom poľských kráľov. Aj potom ako sa hlavným mestom stala Varšava, konali sa tu korunovačné slávnosti a králi boli pochovávaní v blízkej katedrále.

Mestečko Wieliczka/Velička, založené v roku 1290 kniežaťom Leškom II, je známou turistickou atrakciou Poľska, pretože pod ním sa nachádza soľná baňa Wieliczka, jedna z najstarších fungujúcich baní na svete.

Je hlboká 325 metrov a s celkovou dĺžkou chodieb 300 km sa rozprestiera na deviatich úrovniach ležiacich pod mestom, pričom jednotlivé chodby sú navzájom prepojené veľkými komorami, šachtami, tunelmi a výťahmi. Pre verejnosť je prístupných 3,5 km ciest, nachádzajúcich sa približne 64-135 metrov pod zemským povrchom. Zostúpime po 394 drevených schodoch, aby sa mohla začať exkurzia trvajúca približne 2,5 hodiny. V hĺbke 130 metrov sa nachádza soľné múzeum a v hĺbke 211 metrov stredisko na liečenie ochorení dýchacích ciest.

Novinkou, ktorú by sme chceli zaradiť do tohtoročného výletu je návšteva mestskej časti Nowa Huta, ktorá predstavuje zhmotnený experiment sociálneho inžinierstva 50.rokov minulého storočia. Skrátka, aby bolo dané zavďak Sovietskemu zväzu a preukázala sa existencia robotníckej triedy a proletariátu aj v Krakowe, mesto sa pustilo do výstavby oceliarní a množstva budov pre obyvateľov v koncepcii socialistického realizmu. Dodnes tu budovy stoja a sú skutočnou ukážkou funkcionalizmu a utópie komunizmu.

Prehliadku touto štvrťou si zorganizujeme sami, príp. využijeme služby jednej z miestnych CK, ktorá sa zameriava na prehliadku najzaujímavejších ulíc s budovami naozaj tematicky – vozením sa v typicky socialistických autách – poľský Fiat, či tradičný Trabant 😉 Cena za 1,5hod príp. 2,5 hod prehliadku stojí na osobu od 60-80€.

PROGRAM:

1. deň:

Krakow – prehliadka mesta denná, Rynek Glowny, Sukiennica, Jagelonska univerzita, Barbakan a po ubytovaní sa prehliadka mesta večerná

2. deň:

prehliadka židovskej štvrte Kazimier, budova Schindlerovej továrne, mestská štvrť Nowa Huta

Kopec Kosciuszko – rozhľadňa stojaca na umelo vybudovanom kopci

Srebna gora – pevnosť nad mestom, najväčšia tohto typu v Európe

3. deň: 

zámok Wawel – prehliadka záhrad

soľná baňa Wieliczka – trojhodinová prehliadka v poľskom/anglickom jazyku, vstupné 119PLN/25€

Viac foto nájdete na: https://lnk.sk/mump

UBYTOVANIE:

ubytovanie na dve noci v dvojposteľových izbách s raňajkami v hotely Residence Tournet https://www.nocleg.krakow.pl/

CENA VÝLETU: 179€

zahŕňa prepravu, ubytovanie na dve noci s raňajkami, sprievod

nezahŕňa vstupné do bane, príp. jazdu trabantom po Novej Huti

V prípade záujmu vyplňte prosím PRIHLASOVACÍ FORMULÁR:

v prípade viacerých osôb uveďte prosím ich mená
« 19.-20.5.2018 » Zalipie, Krakow, Wawel, Wieliczka